Pogoń od kilku tygodni szukała napastnika z prawdziwego zdarzenia. Na początku rozgrywek ekstraklasy w ataku zespołu ze Szczecina grywał głównie Adam Frączczak, który jest uznawany za piłkarza uniwersalnego i w przeszłości grywał we wszystkich formacjach Pogoni.

Reklama

„Szukamy napastnika, ale nie takiego, który będzie tylko uzupełnieniem składu, a realnym wzmocnieniem ataku naszej drużyny” – twierdził trener Portowców Kosta Runjaic. Został nim niespełna 25-letni Luka Zahovic. Piłkarz słoweńskiego NK Maribor związał się z Pogonią na najbliższe trzy lata.

„Transfer jest bezpłatny, ale w umowie jest zapis dotyczący kwot odstępnego w przypadku sprzedaży Zahovica z Pogoni do kolejnego klubu” – powiedział Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni.

Słoweniec występuje na pozycji napastnika. Urodził się 15 listopada 1995 roku w portugalskim Guimaraes, gdzie w tamtym czasie występował jego ojciec, legenda słoweńskiej piłki – Zlatko Zahovic.

Zlatko ma na koncie 82 mecze i 36 goli w reprezentacji Słowenii. Reprezentował m.in. barwy: Valencji, Benfiki Lizbona, Olimpiakosu oraz FC Porto.

Luka w NK Maribor rozegrał 196 meczów, strzelając 81 goli. Wcześniej reprezentował barwy NK Verzej oraz SC Heerenveen.

Jest wychowankiem hiszpańskiej Valencii, niedługo później trenował w portuglaskiej Benfice. Ma za sobą grę w fazie grupowej Ligi Mistrzów (1 gol) oraz w reprezentacji Słowenii (3 mecze). Jest pięciokrotnym mistrzem Słowenii, a dwa razy wywalczył miano najlepszego strzelca ligi. Klub ze Słowenii zapewnił też sobie procent od ewentualnego kolejnego transferu napastnika.

„Analizowaliśmy dostępny dla nas rynek, sprawdzaliśmy różne opcje i wybraliśmy Lukę. To dwukrotny król strzelców tamtejszej ligi i zawodnik, który może się jeszcze bardziej rozwinąć” – powiedział szef pionu sportowego Dariusz Adamczuk.

Zahović jest szóstym piłkarzem pozyskanym przez Pogoń w tym roku. Wcześniej do Portowej drużyny trafili: młodzieżowcy Mariusz Fornalczyk i Bartłomiej Mruk oraz Michał Kucharczyk, Alexander Gorgon i Luis Mata.

„Na ten moment kadra Pogoni Szczecin na sezon 2020/21 jest zamknięta” – powiedział Adamczuk.

Zahovic treningi z drużyną rozpocznie po powrocie Portowców z kwarantanny związanej z koronawirusem. Ta ma się skończyć pod koniec bieżącego tygodnia.