W tym roku Jagiellonia świętuje stulecie istnienia. Badacze historii klubu przyjmują, że rozpoczęła się ona 30 maja 1920 roku, gdy swój pierwszy mecz piłkarski rozegrała drużyna koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, dając początek właśnie późniejszej Jagiellonii.

Reklama

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

W Białymstoku jest już pomnik 42. Pułku Piechoty; stoi w Parku Konstytucji 3 Maja, upamiętnia żołnierzy i oficerów tego pułku, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jest on wierną repliką postumentu, który stał w tym samym miejscu w latach 30. ubiegłego wieku, a został zniszczony w 1940 roku podczas agresji sowieckiej.

Pomnik, na który pieniądze zbierane są w zbiórce społecznej, ma stanąć w przyszłym roku na stadionie miejskim, stosowną uchwałę przyjęła już jednogłośnie rada miejska. W ubiegłym roku 42. Pułk Piechoty został też wybrany przez kibiców na patrona tego obiektu, gdzie swoje mecze rozgrywają piłkarze Jagiellonii grający w ekstraklasie.

Reklama

Koszt pomnika szacowany jest na 210 tys. zł. Społeczna zbiórka na ten cel ma być wkładem kibiców i sympatyków Jagiellonii w upamiętnienie historii klubu i wszystkich tych osób, którzy ją przez lata tworzyli.

Na postumencie będą dwie postacie naturalnej wielkości, symbolicznie łączące wojskową i sportową historię 42. Pułku Piechoty. Pierwsza postać, to Julian Buchcik - piłkarz, współzałożyciel BKS Jagiellonia oraz trener i kierownik drużyny, oficer Wojska Polskiego zamordowany w Katyniu.

Druga, to białostoczanin Antoni Komendo-Borowski, zawodnik Jagiellonii a potem Pogoni Lwów, przedwojenny reprezentant kraju, jako żołnierz - uczestnik kampanii wrześniowej i walk pod Monte Cassino. Jedna z postaci będzie w mundurze, druga w stroju sportowym.

Zbiórka społeczna ruszyła kilka dni temu; do niedzieli udało się zebrać ponad 30 tys. zł, czyli niespełna 15 proc. założonej kwoty. Płatności można dokonywać poprzez specjalną stronę internetową poświęconą temu projektowi www.pomnik42pp.pl .

Pomnik ma być odsłonięty w maju przyszłego roku.