Pomnik stanie na stadionie miejskim w Białymstoku. Ma symbolicznie przypominać o 42. Pułku Piechoty, którego żołnierze dali początek drużynie piłkarskiej dziś grającej w ekstraklasie. W 2019 roku pułk został też wybrany przez kibiców na patrona tego stadionu; swoje mecze rozgrywają tam piłkarze Jagiellonii.

Reklama

W 2020 roku, gdy powstał pomysł budowy tego pomnika, Jagiellonia świętowała stulecie istnienia. Badacze historii klubu przyjmują, że rozpoczęła się ona 30 maja 1920 roku, gdy swój pierwszy mecz piłkarski rozegrała drużyna koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, dając początek właśnie późniejszej Jagiellonii.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

W Białymstoku jest już pomnik 42. Pułku Piechoty; stoi w Parku Konstytucji 3 Maja, upamiętnia żołnierzy i oficerów tego pułku, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jest on wierną repliką postumentu, który stał w tym samym miejscu w latach 30. ubiegłego wieku, a został zniszczony w 1940 roku podczas agresji sowieckiej.

Reklama

Koszt pomnika fundowanego przez kibiców i sympatyków Jagiellonii szacowany jest na 210 tys. zł. Społeczna zbiórka na ten cel ma być ich wkładem w upamiętnienie historii klubu i wszystkich tych osób, które ją przez lata tworzyły.

Zbiórka trwała pół roku. Jak w piątkowy wieczór podali jej organizatorzy - informując o zebraniu wymaganej kwoty - na jej koncie jest blisko 216 tys. zł. To pieniądze z dobrowolnych wpłat, ale też np. z licytacji koszulek podpisanych przez piłkarzy. Najwyższa wpłata przekracza 33 tys. zł; konto ma być aktywne jeszcze przez dwa tygodnie.

Na postumencie pomnika będą umieszczone dwie postacie naturalnej wielkości, symbolicznie łączące wojskową i sportową historię 42. Pułku Piechoty. Pierwsza to Julian Buchcik - piłkarz, współzałożyciel BKS Jagiellonia oraz trener i kierownik drużyny, oficer Wojska Polskiego zamordowany w Katyniu. Druga, to białostoczanin Antoni Komendo-Borowski, zawodnik Jagiellonii, a potem Pogoni Lwów, przedwojenny reprezentant kraju, jako żołnierz - uczestnik kampanii wrześniowej i walk pod Monte Cassino.

Jedna z postaci będzie w mundurze, druga w stroju sportowym. Gdy zbiórka pieniędzy ruszała, jej organizatorzy informowali, że odsłonięcie pomnika planowane jest na maj obecnego roku.