To było trzecie w tym sezonie starcie obu zespołów. Wcześniej na wyjeździe gliwiczanie zremisowali 2:2 w spotkaniu ligowym i wygrali 2:1 w ćwierćfinale Pucharu Polski. Nie przegrali też trzech spotkań w poprzednim sezonie. Warszawianie złą passę przerwali w najlepszym momencie, bo zwycięstwo bardzo ich przybliża do obrony tytułu mistrza kraju. Z kolei Piast przegrał po siedmiu ligowych występach bez porażki.

W Gliwicach w zastępstwie zawieszonego za czerwoną kartkę trenera Czesława Michniewicza gości poprowadził jego asystent Przemysław Małecki.

Legioniści dominowali w pierwszej połowie. Strzelali z bliska, po wielu dośrodkowaniach, i zza pola karnego. Tyle, że były to uderzenia niecelne lub takie, z którymi gliwicki bramkarz radził sobie bez problemów.

Gospodarze mieli duże problemy z przedostaniem się w pobliże bramki rywali. Udało się to Tiago Alvesovi, jedna Portugalczyk wbiegając w pole karne posłał piłkę wysoko nad poprzeczką. Golkiper legionistów Artur Boruc pozostawał przez większość czasu bezrobotny.

Po przerwie gliwiczanie próbowali zagrać ofensywniej, ale znów groźniejsi byli przyjezdni. W 52. minucie Czech Tomas Pekhart z kilku metrów strzelił głową zbyt wysoko. Z dystansu próby podjęli Bartosz Kapustka, Walerian Gwilia i Luquinhas.

Piast mógł objąć prowadzenie w 62. minucie, kiedy po sprytnym podaniu Jakuba Świerczoka Alves spudłował będąc tuż przed bramką.

Z drugiej strony boiska identyczną okazję miał po chwili Pekhart, ale ekwilibrystyczną interwencją popisał się Frantisek Plach.

Jedyny gol padł w 75. minucie po centrze Chorwata Josipa Juranovica z prawej strony boiska i "główce" Portugalczyka Rafaela Lopesa.

Gospodarze nie zagrozili w końcówce Borucowi, za to Plach uratował swój zespół od utraty przynajmniej jeszcze jednej bramki.

Piast Gliwice - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Rafael Lopes (75-głową)
Żółta kartka - Piast Gliwice: Michał Chrapek, Sebastian Milewski. Legia Warszawa: Rafael Lopes
Sędzia: Damian Kos (Wejherowo)
Mecz bez udziału publiczności
Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Dominik Steczyk (72. Arkadiusz Pyrka), Tomas Huk, Michał Chrapek (82. Sebastian Milewski), Patryk Sokołowski (72. Tomasz Jodłowiec), Tiago Alves (75. Gerard Badia) - Jakub Świerczok (75. Michał Żyro)
Legia Warszawa: Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Mateusz Hołownia - Josip Juranovic, Bartosz Kapustka (57. Luquinhas), Bartosz Slisz, Walerian Gwilia (57. Andre Martins), Filip Mladenovic - Rafael Lopes (82. Kacper Kostorz), Tomas Pekhart

Wyniki meczów 26. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2021-04-20:
Warta Poznań - Raków Częstochowa 0:2 (0:1)
Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:3 (1:1)
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 1:0 (1:0)
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 3:0 (0:0)
2021-04-21:
KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 4:1 (1:1)
Jagiellonia Białystok - PGE FKS Stal Mielec 3:3 (2:1)
Cracovia Kraków - Wisła Płock 1:0 (1:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 26 5 6 15 27-56 21 -29
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze