Po tym meczu zawodnicy Legii bliscy są wywalczenia 15. w historii, a drugiego z rzędu mistrzostwa Polski. Stołeczną drużynę może jedynie zdetronizować Raków Częstochowa – podopieczni trenera Marka Papszuna tracą co prawda do lidera już 10 punktów, ale mają też spotkanie zaległe.

Szansę na tytuł straciła natomiast Pogoń, która w niedzielę uległa w Mielcu PGE FKS Stali 0:1. Na trzy kolejki przed końcem szczecinianie mają dziewięć punktów mniej od legionistów oraz gorszy bilans bezpośrednich meczów.

W Gdańsku, podobnie jak w wygranej 1:0 ostatniej potyczce w Gliwicach z Piastem, w zastępstwie zawieszonego za czerwoną kartkę trenera Czesława Michniewicza warszawian poprowadził jego asystent Przemysław Małecki.

W pierwszej połowie przewagę mieli przyjezdni, ale golkiper Lechii musiał interweniować tylko dwa razy. W 12. minucie Dusan Kuciak obronił uderzenie byłego zawodnika gdańskiej drużyny Filipa Mladenovica, ale do większego wysiłku zmuszony został w 33. minucie, kiedy składną akcję legionistów zakończył groźnym strzałem Luquinhas.

Poza tym w 13. minucie piłkę nad poprzeczką posłał Pekhart, a w 39. minucie podobnie niecelnie uderzył Mateusz Hołownia.

Bojaźliwie grający gospodarze po raz pierwszy zagrozili rywalom dopiero w 59. minucie. Po długim zagraniu błąd popełnił Hołownia, który źle obliczył lot piłki, przejął ją Flavio Paixao, ale strzał kapitana biało-zielonych zatrzymał się na słupku.

Znów Pekhart

W 71. minucie Legia objęła prowadzenie. Po nieczystej interwencji Mario Malocy, który „wjechał” wślizgiem w Luquinhasa, sędzia podyktował rzut karny, a z 11. metrów Kuciaka pokonał Pekhart. To 22. ligowe trafienie, w tym siódme z karnego, czeskiego napastnika, który pewnie zmierza po tytuł króla strzelców ekstraklasy.

W 89. minucie Kuciak uchronił swój zespół od straty drugiego gola po uderzeniu Rafaela Lopesa, który wcześniej w efektowany sposób ograł Malocę.

Niewiele jednak brakowało, ale warszawianie wrócili do domu tylko z jednym punktem. W szóstej minucie doliczonego czasu, po centrze z lewej strony, w znakomitej sytuacji znalazł się Karol Fila. Prawy obrońca lechistów miał przed sobą tylko Artura Boruca, ale z bliska fatalnie przestrzelił lewą nogą. Tym samym gospodarze nie oddali w tym spotkaniu celnego uderzenia.

Zimowa aura pod koniec kwietnia

W drugiej połowie piłkarzom przyszło rywalizować przy dość intensywnych opadach ciężkiego, mokrego śniegu i kilka minut po wznowieniu gry arbiter zarządził nawet wymianę piłki na lepiej widoczną pomarańczową.

A ofiarą śliskiej nawierzchni mógł zostać Łukasz Zwoliński. W 83. minucie napastnik Lechii znalazł się sam przed golkiperem Legii, ale Boruc ubiegł go i wybił nogą piłkę na róg. A sunący po murawie Zwoliński z impetem uderzył żebrami w słupek – na szczęście po interwencji lekarskiej wrócił do gry.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Tomas Pekhart (71-karny).

Żółte kartki - Lechia Gdańsk: Jan Biegański, Mario Maloca, Zlatan Alomerovic (rezerwowy bramkarz). Legia Warszawa: Mateusz Hołownia, Tomas Pekhart.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Mecz bez udziału publiczności.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca, Bartosz Kopacz - Joseph Ceesay (46. Mykoła Musolitin), Jan Biegański (74. Maciej Gajos), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski (87. Mateusz Żukowski), Conrado (65. Zarko Udovicic) - Łukasz Zwoliński, Flavio Paixao (74. Kenny Saief).

Legia Warszawa: Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Mateusz Hołownia - Josip Juranovic, Bartosz Slisz, Andre Martins (46. Rafael Lopes), Filip Mladenovic - Bartosz Kapustka (61. Walerian Gwilia), Tomas Pekhart, Luquinhas (90+2. Paweł Wszołek).

Wyniki meczów 27. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-04-23: Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 1:0 (0:0) Raków Częstochowa - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)

2021-04-24: Wisła Kraków - Cracovia Kraków 0:0 KGHM Zagłębie Lubin - Piast Gliwice 2:2 (2:1) Górnik Zabrze - Wisła Płock 0:2 (0:0)

2021-04-25: Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 0:1 (0:0) PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0) Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 27 6 6 15 28-56 24 -28

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze *) Cracovia ukarana odjęciem pięciu punktów za korupcję