Legioniści słabo zaczęli sezon ligowy, w dziewięciu meczach doznali sześciu porażek. W Gliwicach musieli sobie radzić bez swojego kapitana Artura Jędrzejczyka, pauzującego za żółte kartki. Angielski pomocnik gospodarzy Tom Hateley spodziewał się, że rywale zagrają jak „wygłodzony zwierz”, zważywszy na jej problemy w ekstraklasie i czwartkową porażkę z Napoli 0:3 w Lidze Europy.

I rzeczywiście goście ostro ruszyli do przodu, a prowadzić mogli już w 4. minucie, kiedy Mahir Emreli z bliska trafił najpierw w jeden słupek gliwickiej bramki, a dobijając - w drugi. Gliwiczanie byli skuteczniejsi, bo ich dwie akcje zakończyły się golami Alberto Torila. Hiszpański napastnik najpierw nie dał się złapać na „spalonego”, a potem „zamknął” długie dośrodkowanie Damiana Kądziora z lewej strony.

Legioniści dążyli do zmniejszenia strat. Bramkarz Piasta obronił potężne uderzenie Filipa Mladenovica z daleka, ale kontaktową bramkę zdobył Ernest Muci, trafiając z ostrego kąta mistrzowie Polski nacierali, zanotowali wiele dośrodkowań w pole karne, rzutów rożnych, prób z dystansu, jednak Frantisek Plach przed przerwą nie dał się już zaskoczyć.

Trener Legii Czesław Michniewicz dysponował tylko pięcioma rezerwowymi (w tym bramkarzem), a już w 25. minucie musiał dokonać zmiany z powodu kontuzji Maika Nawrockiego.

Gliwiczanie na początku drugiej połowy wyszli z oblężenia, też starali się o zdobycie kolejnej bramki. Kibice, mimo dość niesprzyjającej temperatury, nie mieli powodów do narzekania na brak emocji. Walki na boisku bowiem nie brakowało, szwankowała za to dokładność decydujących podań z obu stron. Tak było do 59. minuty, kiedy na pole karne Legii dośrodkował Michał Chrapek, a niepilnowany Toril głową nie dał szans Kacprowi Tobiaszowi.

Następne minuty przyniosły frontalny atak Legii. Piłka rzadko opuszczała połowę rywali. Po silnym strzale Emrelego Placha uratował znów słupek, a Muci spudłował w sytuacji sam na sam z golkiperem Piasta. Gospodarze przetrwali trudne chwile i w końcówce sami skutecznie zaatakowali. Po strzale Kriphera Vidy w słupek piłkę do siatki z bliska wpakował rezerwowy Nikola Stojiljković, który chwilę wcześniej wszedł na boisko, zastępując Torila.

Zawodnicy gości zostali chłodno pożegnani przez grupę swoich kibiców, w sektorach gliwiczan na stadionie trwała po końcowym gwizdku feta. To nie był szczęśliwy weekend piłkarzy Legii na Górnym Śląsku. W sobotę stołeczna futsalowa drużyna przegrała w Chorzowie z miejscowym Clearexem 1:2 w halowej ekstraklasie

Piast Gliwice - Legia Warszawa 4:1 (2:1)
Bramki: 1:0 Alberto Toril (10), 2:0 Alberto Toril (14), 2:1 Ernest Muci (21), 3:1 Alberto Toril (59-głową), 4:1 Nikola Stojiljkovic (86)
Żółta kartka - Piast Gliwice: Patryk Sokołowski, Miguel Munoz. Legia Warszawa: Filip Mladenovic, Bartosz Slisz
Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)
Widzów: 4 755
Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Tomas Huk, Miguel Munoz, Alexandros Katranis - Arkadiusz Pyrka (75. Michael Ameyaw), Tom Hateley, Michał Chrapek, Patryk Sokołowski, Damian Kądzior (75. Kristopher Vida) - Alberto Toril (83. Nikola Stojiljkovic)
Legia Warszawa: Kacper Tobiasz - Kacper Skibicki, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki (25. Ihor Charatin), Filip Mladenovic - Josue, Andre Martins (62. Kacper Kostorz), Bartosz Slisz - Ernest Muci, Mahir Emreli, Luquinhas (62. Rafael Lopes)

Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-10-22:
Radomiak Radom - Górnik Łęczna 3:1 (2:0)
Lech Poznań - Wisła Płock 4:1 (1:1)
2021-10-23:
Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 0:5 (0:3)
Raków Częstochowa - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:2 (1:0)
Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 4:1 (2:1)
Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1 (1:1)
2021-10-24:
KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia Kraków 1:1 (0:0)
Warta Poznań - PGE FKS Stal Mielec 0:0

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Górnik Łęczna 12 1 3 8 10-30 6 -20

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze