W 1. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji piłkarze Lechii wyeliminowali wicemistrza Macedonii Północnej Akademiję Pandev - u siebie triumfowali 4:1, a na wyjeździe 2:1. Z kolei piąty w poprzednim sezonie zespół austriackiej Bundesligi rozpoczął pucharową rywalizację od drugiej rundy.

W stolicy Austrii podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka zremisowali 0:0, co stawia ich w korzystnej sytuacji przed drugą konfrontacją na własnym stadionie. W Rapidzie zabrakło napastnika Ante Bajica, który przeszedł koronawirusa oraz kontuzjowanego pomocnika Patricka Greila.

W pierwszej połowie wyraźną optyczną przewagę mieli gospodarze, ale grali wolno oraz schematycznie i nie potrafili poważniej zagrozić bramce biało-zielonych. Do większego wysiłku Dusan Kuciak został zmuszony jedynie w 14. minucie, kiedy obronił groźne uderzenie zza pola karnego Marco Grulli.

W 25. minucie przed szansą stanęli z kolei przyjezdni. Po centrze z lewej strony Ilkay’a Durmusa główkował Flavio Paixao, ale golkiper rywali Niklas Hedl popisał się skuteczną interwencją. Dziewięć minut później Paixao skierował piłkę do siatki, jednak na pozycji spalonej był podający do Portugalczyka Christian Clemens.

Po przerwie gra się wyrównała, jednak dogodnych okazji z obu stron było jak na lekarstwo. Dopiero w końcówce meczu zawodnicy Rapidu ponownie przejęli inicjatywę i zepchnęła gości do głębokiej obrony. W bramce Lechii pewnie, poza jedną sytuacją, spisywał się Kuciak, kilka razy ofiarnie interweniowali również jego koledzy z defensywy.

W 69. minucie Michał Nalepa zablokował strzał Nicolasa Kuhna, natomiast dobitka Guido Burgstallera przeszła nad poprzeczką. Sześć minut później doszło do nieporozumienia Kuciaka z Davidem Stecem, ale od straty gola uratował gdańszczan Jakub Kałuziński, który uprzedził Rene Kriwaka.

Niewiele jednak brakowało, aby drużyna z Wiednia objęła w 88. minucie prowadzenie. W tej sytuacji dobrze spisał się słowacki golkiper, który złapał piłkę odbitą przez stopera gdańskiego zespołu Mario Malocę.

Rewanż odbędzie się w następny czwartek w Gdańsku. Zwycięzca tej rywalizacji zmierzy się w 3. rundzie kwalifikacji z triumfatorem pary Aris Limassol (Cypr) - Neftci Baku (Azerbejdżan). W pierwszym spotkaniu Aris wygrał 2:0. Te mecze zaplanowano na 4 i 11 sierpnia.

Rapid Wiedeń - Lechia Gdańsk 0:0
Żółte kartki – Rapid Wiedeń: Martin Koscelnik, Aleksa Pejic. Lechia Gdańsk: Kristers Tobers
Sędziował: Elczin Masijew (Azerbejdżan)
Rapid Wiedeń: Niklas Hedl – Martin Koscelnik (61. Thorsten Schick), Emanuel Aiwu, Kevin Wimmer, Martin Moormann – Nicolas Kuhn (84. Dragoljub Savic), Aleksa Pejic (61. Nikolas Sattlberger), Moritz Oswald, Bernhard Zimmermann (69. Rene Kriwak), Marco Grull (61. Christoph Knasmullner) – Guido Burgstaller
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – David Stec, Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak – Christian Clemens (82. Kacper Sezonienko), Kristers Tobers (72. Jarosław Kubicki), Maciej Gajos, Marco Terrazzino (65. Jakub Kałuziński), Ilkay Durmus (65. Conrado) - Flavio Paixao (65. Łukasz Zwoliński).