Dla Lewandowskiego to czwarty gol w tych rozgrywkach w obecnym sezonie, a 72. od początku kariery. Napastnik Bayernu w 9. minucie wykorzystał złe podanie obrońcy Lazio Argentyńczyka Mateo Musacchio do własnego bramkarza, przejął piłkę i bez problemu wykończył sytuację sam na sam z Hiszpanem Pepe Reiną.

W klasyfikacji wszech czasów Champions League więcej goli od niego ma tylko dwóch piłkarzy: Portugalczyk Cristiano Ronaldo - 134 i Argentyńczyk Lionel Messi - 119. Dotychczas kapitan reprezentacji Polski dzielił trzecie miejsce z Hiszpanem Raulem Gonzalezem, który zakończył już karierę z dorobkiem 71 bramek.

Musiala zapisał się w historii LM

Na 2:0 podwyższył w 24. minucie Jamal Musiala, który w piątek skończy dopiero 18 lat. Urodzony w Stuttgarcie młodzieżowy reprezentant Anglii pokonał Reinę precyzyjnym uderzeniem po ziemi z kilkunastu metrów.

W wieku dokładnie 17 lat i 363 dni Musiala został drugim najmłodszym zdobywcą gola w fazie pucharowej Champions League. Rekordzistą jest Bojan Krkic, który miał 17 lat i 217 dni gdy trafił do siatki w ćwierćfinale sezonu 2007/08 w barwach Barcelony.

Jeszcze przed przerwą na listę strzelców wpisał się także Leroy Sane (42.). Kolejny gol dla gości padł po samobójczym trafieniu Francesco Acerbiego (47.), ale kilka chwil później stratę gospodarzy zmniejszył Argentyńczyk Joaquin Correa (49.).

Tempo spotkania spadało od tego momentu z każdą minutą i wynik nie uległ już zmianie. Aby myśleć o awansie do ćwierćfinału, piłkarze Lazio będą musieli w rewanżu 17 marca strzelić co najmniej cztery gole w Monachium.

Barcelona potrzebuje cudu

Cztery mecze 1/8 finału odbyły się już w ubiegłym tygodniu. W najciekawszej parze Paris Saint-Germain rozgromił na wyjeździe Barcelonę 4:1. Poza tym Liverpool wygrał z grającym w roli gospodarza w Budapeszcie RB Lipsk 2:0, FC Porto niespodziewanie pokonało u siebie Juventus Turyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce 2:1, a Borussia Dortmund zwyciężyła na wyjeździe Sevillę 3:2. W kadrze gości zabrakło kontuzjowanego Łukasza Piszczka.

W środę zmierzą się Atalanta Bergamo z Realem Madryt oraz Borussia Moenchengladbach z Manchesterem City. To drugie spotkanie, w którym gospodarzem będzie zespół z Niemiec, odbędzie się w Bukareszcie.

Rewanże rozegrane zostaną 9-10 i 16-17 marca. Finał zaplanowano na 29 lutego w Stambule

Lazio Rzym - Bayern Monachium 1:4 (0:3)

Bramki: dla Lazio - Joaquin Correa (49); dla Bayernu - Robert Lewandowski (9), Jamal Musiala (24), Leroy Sane (42), Francesco Acerbi (47-samob.)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)