W Nyonie odbyło się losowanie potencjalnych par 2. rundy eliminacyjnej elitarnych klubowych rozgrywek z udziałem mistrza Polski - Jagiellonii Białystok.

Jagiellonia unika ekscytacji

Start od drugiej rundy el. LM sprawia, że aby znaleźć się w fazie grupowej Ligi Konferencji, należy wygrać tylko jeden dwumecz. Po przegranym dwumeczu zespół spada do 3 rundy el. Ligi Europy. Porażka w tej fazie oznacza grę w 4. rundzie el. LK.

Reklama

Musimy być ostrożni w ocenach losowania. Unikamy ekscytacji, chcemy patrzeć na wszystko chłodno. Czekają nas trudne spotkania i zupełnie inny kaliber presji oraz oczekiwań wobec nas. Nie możemy już jednak doczekać się tego, co przed nami - mówił trener Adrian Siemieniec cytowany przez stronę internetową mistrza Polski.

Gdy człowiek spogląda na nazwę Jagiellonii Białystok na tle całego backgroundu Ligi Mistrzów, to niesamowite. Musimy jednak wybudzić się z tego snu i pokazać dobrą piłkę w eliminacjach. Niezależnie od dwumeczu stawką jest faza grupowa danych rozgrywek. Z punktu widzenia organizacji spotkań, widziałem bardziej wymagające logistycznie wyjazdy, niż Finlandia czy Litwa - dodał szkoleniowiec.

Dobrzy znajomi z polskich boisk

Drużyna z Poniewieża to aktualny mistrz Litwy. W poprzednim sezonie rozgrywanym systemem wiosna-jesień zespół w 36 spotkaniach zdobył 87 punktów (26 zwycięstw, dziewięć remisów, jedna porażka) i zakończył zmagania na pierwszej pozycji w tabeli. Po rozegraniu 16 spotkań w aktualnie trwającym sezonie litewskiej ekstraklasy potencjalny rywal mistrza Polski zgromadził 15 punktów (trzy zwycięstwa, sześć remisów, siedem porażek) i zajmuje przedostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli.

Barwy tego zespołu reprezentują zawodnicy grający w przeszłości w polskich klubach - Markas Beneta (Zagłębie Sosnowiec), Vytautas Cerniauskas (Korona Kielce), Kaspars Dubra (Polonia Bytom), Nika Kaczarawa (Korona Kielce, Lech Poznań) oraz Robert Mazan (Podbeskidzie Bielsko-Biała).

Reklama

HJK jest aktualnym mistrzem Finlandii. W poprzednim sezonie fińskiej ekstraklasy rozgrywanej także systemem wiosna-jesień po 22 kolejkach sezonu zasadniczego zespół ten miał na koncie 44 punkty (12 zwycięstw, osiem remisów, dwie porażki). Po rozegraniu pięciu spotkań w ramach grupy mistrzowskiej HJK zgromadził 53 punkty (15 zwycięstw, osiem remisów, cztery porażki) i zakończył zmagania na pierwszej pozycji w tabeli.

Po rozegraniu 13 spotkań w aktualnym sezonie ligowym potencjalny rywal mistrza Polski ma na koncie 22 punkty (sześć zwycięstw, cztery remisy, trzy porażki) i jest trzeci.

W fińskim zespole występują Santeri Hostikka (w przeszłości Pogoń Szczecin), Carlos Moros Gracia (kiedyś ŁKS Łódź) oraz Joona Toivio (wcześniej Bruk-Bet Termalica Nieciecza). W HJK występował natomiast Tomasz Sajdak.