W ostatnim sezonie pasywa Benfiki zwiększyły się o 46,4 mln euro do poziomu 426,1 mln euro. Z kolei aktywa klubu wzrosły o 29,8 mln euro do 411,9 mln euro - poinformowało w komunikacie kierownictwo piłkarskiego wicemistrza Portugalii.

Reklama

Bruno Carvalho z władz stołecznego klubu określił obecny stan finansowy Benfiki jako "bankructwo techniczne", czyli niewypłacalność, przy równoczesnej ochronie przed kredytobiorcami.

Nie możemy liczyć, że tegoroczne wpływy z letnich transferów szybko podreperują klubowy budżet, gdyż zostały one rozłożone na raty i minie jeszcze dużo czasu zanim pełna kwota dotrze do klubowej kasy. Jesteśmy technicznym bankrutem, gdyż aktualne zobowiązania Benfiki wobec wierzycieli przekraczają posiadane przez klub dobra o 14,1 mln euro. Musimy szybko zacząć poprawiać kondycję klubu - powiedział Carvalho.

W opublikowanym na początku września przez UEFA rankingu transferowym tegorocznego lata Benfica Lizbona znalazła się na wysokim trzecim miejscu - za FC Porto i AC Milanem - wśród europejskich klubów, które uzyskały największe zyski. Stołeczny klub wygenerował podczas wakacji 42,8 mln euro.

Decydujący dla wyniku finansowego Benfiki okazał się kontrakt z Zenitem Sankt Petersburg, który za 40 mln euro kupił jej belgijskiego pomocnika Axela Witsela.

Utworzona w 1904 r. Benfika Lizbona jest najbardziej utytułowanym klubem Portugalii. Stołeczne "Orły" sięgały po trofeum mistrza ligi 32 razy oraz 24-krotnie zdobywały puchar kraju. W sezonach 1960/61 oraz 1961/62 triumfowały w rozgrywkach o europejski Puchar Mistrzów.