Mimo że Puchar Ligi nie należy do najważniejszych rozgrywek na Wyspach, derby Manchesteru zawsze są prestiżowe z punktu widzenia kibiców. Swoje ambicje mają także szkoleniowcy obu zespołów - Portugalczyk Jose Mourinho i Hiszpan Josep Guardiola, którzy wcześniej mieli okazję rywalizować jako trenerzy, odpowiednio, Realu Madryt i Barcelony.

Szczególnie ten drugi ma powody do niezadowolenia, ponieważ nie zdołał odnieść zwycięstwa w szóstym kolejnym meczu o stawkę. To najdłuższa taka passa w jego karierze trenerskiej. Wcześniej nie wygrał pięciu kolejnych meczów w 2009 roku.

Zwycięską bramkę dla "Czerwonych Diabłów" zdobył w 54. minucie Hiszpan Juan Mata po podaniu Szweda Zlatana Ibrahimovica. Gospodarze zagrali niemal w najmocniejszym możliwym składzie, natomiast Guardiola dał odpocząć kilku kluczowym piłkarzom. Jak tłumaczył wcześniej, Puchar Ligi to jego "najmniejsze zmartwienie".

Chelsea nie dała rady teoretycznie słabszemu West Hamowi, który już w 48. minucie prowadził 2:0 po golach Senegalczyka Cheikhou Kouyate i Szwajcara Edimilsona Fernandesa. W doliczonym czasie rozmiary porażki zmniejszył Gary Cahill.

W trzecim środowym spotkaniu dobrze spisujący się w ostatnim czasie Southampton wygrał przed własną publicznością z Sunderlandem 1:0. Z kolei we wtorek Liverpool pokonał u siebie Tottenham Hotspur 2:1, a ponadto awans tego dnia uzyskały Arsenal Londyn, Hull City, Newcastle United i Leeds United.

W środę rozlosowano także pary ćwierćfinałowe. O miejsce w najlepszej czwórce powalczą: Liverpool z Leeds United, Manchester United z West Hamem, Hull City z Newcastle i Arsenal z Southampton.