We wtorek wieczorem ekipa NAC rozegra mecz Pucharu Holandii z FC Emmen. To spotkanie ma być jednym z elementów oddania hołodu polskim wyzwolicielom. Na trybunach mają zasiąść ich krewni, a dwóch z nich dokona symbolicznego rozpoczęcia gry.

Reklama

"To będzie okazja do wyrażenia wdzięczność tym, którzy oddali bądź ryzykowali życie wyzwalając nasze miasto" - napisano w klubowym komunikacie, a w mediach społecznościowych pojawił się wpis: "Dziękujemy Wam Polacy".

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmen Aleksandrem wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu w Bredzie, gdzie złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce.

Miasto Breda zostało wyzwolone 29 października 1944 r przez wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dzięki jego strategii, polegającej na użyciu nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się sporo charakterystycznych elementów Bredy. Wielu żołnierzy z dywizji Maczka zostało pochowanych w Bredzie i okolicy, a duża liczba ich krewnych wciąż tam mieszka.