Czuję się zaszczycony, dziękuję - napisał na Twitterze Boniek, który we Włoszech grał sześć lat.

Reklama

Zawodnikiem Juventusu Turyn został w 1982 roku. Kosztował astronomiczną wówczas kwotę 1,8 mln dolarów. W barwach "Starej Damy" sięgnął po Puchar Europy, sukcesy to m.in. Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. W 1985 roku przeniósł się do Romy, w której występował do zakończenia kariery trzy lata później. W Italii zyskał przydomek "Piękność nocy" ("Bello di Notte"), ponieważ najlepiej grał w meczach rozgrywanych przy sztucznym oświetleniu.

Od 2011 roku włoska federacja, razem z Fondazione Museo del Calcio, honoruje postaci, które zapisały się na kartach historii włoskiego calcio. Nie muszą to był piłkarze, ale także trenerzy, czy działacze.

Były reprezentant Polski został laureatem w kategorii "piłkarz zagraniczny". Przed nim do Galerii Sław trafili m.in. Michel Platini, Marco Van Basten, Diego Maradona, Ronaldo i Ruud Gullit.

W tegorocznej edycji wyróżnieni zostali też m.in. piłkarz Andrea Pirlo czy trener Carlo Mazzone oraz Gabriele Oriali w kategorii "włoski weteran".

Oficjalna ceremonia odbędzie się 4 maja we Florencji.