We Francji sezon przedwcześnie zakończono, w Niemczech odbywa się pierwsza próba jego dokończenia (w niedzielę m.in. Bayern Monachium spotka się z Unionem Berlin, graczami tych klubów są Robert Lewandowski i Rafał Gikiewicz - PAP), zaś w Serie A i LaLiga zezwolono na przejście do drugiej fazy szkolenia.

Reklama

W ramach dalszego łagodzenia ograniczeń, premier Giuseppe Conte wyraził zgodę na wznowienie treningów grupowych w Serie A. Rozgrywki ekstraklasy zawieszono 9 marca, ale nie została jeszcze ustalona data powrotu do gry. Piłkarze wznowili wcześniej zajęcia indywidualne, przestrzegając zasad dystansu społecznego i innych wytycznych. Włochy były pierwszym krajem europejskim, który poważnie ucierpiał w wyniku koronawirusa.

Jest wielka presja na ponowne rozgrywanie meczów w Serie A, ale konieczne jest zapewnienie najwyższych warunków bezpieczeństwa. Aby podać dokładną datę, musimy mieć więcej gwarancji niż obecnie – stwierdził Conte.

W mediach podawany jest 13 czerwca jako możliwa data restartu. Tymczasem u dwóch piłkarzy Parmy stwierdzono zarażenie koronawirusem. Jak poinformował klub, wszystkim przeprowadzono dwa testy, a u dwóch graczy wyniki były pozytywne w przypadku jednego wymazu i negatywne w drugim. Obaj przechodzą chorobę bezobjawowo i są w bardzo dobrej formie fizycznej. Obecnie przebywają w izolacji.

W tabeli prowadzi Juventus Turyn (klub Wojciecha Szczęsnego) - 63 pkt, przed Lazio Rzym - 62.

W Hiszpanii wszystkie drużyny ligowe uzyskały zgodę na rozpoczęcie treningów grupowych w poniedziałek, mimo że w niektórych częściach kraju nie zdecydowano się na poluzowanie obostrzeń itd.

Władze ligi przekazały klubom, że mogą rozpocząć sesje treningowe w małych grupach, niezależnie od fazy blokady w swoich regionach. Drużyny z Madrytu i Barcelony teoretycznie nie mogłyby rozpocząć szkolenia w grupach, gdyby rząd nie stworzył wyjątków.

W zależności od obowiązujących przepisów, niektóre zespoły będą mogły ćwiczyć z 10 piłkarzami w tej samej sesji treningowej, zaś inne z grupą liczącą łącznie 14 zawodników. Jeśli chodzi o stopień korzystania ze swoich obiektów, procentowo waha się od 30 do 50 proc.

Pełne szkolenie będzie dopuszczalne w kolejnej, czwartej fazie powrotu do aktywności sportowej.

W Hiszpanii liczą, że wznowią sezon 12 czerwca, oczywiście przy pustych trybunach.

Na czele tabeli jest Barcelona - 58 pkt, przed Realem Madryt - 56.

Wkrótce wznowią grę piłkarze w Polsce, 26 i 27 maja odbędą się dwa mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski, a w dniach 29-31 maja spotkania ekstraklasy.