Spotkanie lepiej zaczęli piłkarze Liverpoolu - już w 3. minucie bramkę zdobył Senegalczyk Sadio Mane. Niedługo potem goście doznali jednak sporego osłabienia, ponieważ z powodu kontuzji boisko musiał opuścić uznawany za jednego z najlepszych obrońców świata Holender Virgil van Dijk.

Everton wykorzystał brak na boisku rosłego defensora już w 19. minucie, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyrównał głową Michael Keane.

W drugie połowie znów prowadzenie objął Liverpool (Egipcjanin Mohamed Salah w 72. minucie po ładnym uderzeniu z pierwszej pilki), ale ponownie Everton wyrównał. Gola na 2:2 strzelił w 81. minucie prezentujący w tym sezonie znakomitą formę Dominic Calvert-Lewin.

Bardzo emocjonująca była końcówka spotkania. Najpierw czerwoną kartkę za ostry faul zobaczył Brazylijczyk Richarlison z Evertonu, a w doliczonym czasie gry piłkarz Liverpoolu i reprezentacji Anglii Jordan Henderson trafił do siatki rywali, jednak po interwencji VAR sędzia nie uznał gola, orzekając, że Sadio Mane był na mininalnym spalonym.

Rozgoryczenia decyzją arbitra nie ukrywał trener "The Reds" Juergen Klopp.

"Widziałem nieuznaną bramkę na końcu meczu, a na zdjęciu zobaczyłem, że nie było spalonego. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?” - powiedział niemiecki szkoleniowiec.

Dla Evertonu to pierwszy mecz bez zwycięstwa w sezonie, wcześniej wygrał cztery kolejne spotkania. Z dorobkiem 13 punktów pozostał liderem.

Natomiast dla Liverpoolu to drugi mecz bez wygranej - w poprzedniej serii uległ sensacyjnie Aston Villi aż 2:7.

Piłkarskie derby Merseyside (od nazwy hrabstwa, na terenie którego leży Liverpool) po raz pierwszy rozegrano 13 października 1894 roku - wygrał Everton 3:0.

Łącznie w lidze, Pucharze Anglii, Pucharze Ligi i spotkaniach o Tarczę Wspólnoty drużyny te mierzyły się ze sobą 235 razy. Liverpool ma na koncie 93 wygrane, a Everton 66. Remisów było 76.

W sobotę minęło 10 lat od ostatniego derbowego zwycięstwa Evertonu. Liverpool nie przegrał 23 kolejnych konfrontacji z lokalnym rywalem, co jest rekordem w historii rywalizacji tych drużyn.