Od dziś kibice przyjezdnych klubów nie będą mogli wchodzić na stadiony – powiedział prezes ligi Mikel Arriola na konferencji prasowej na stadionie La Corregidora w Queretaro, gdzie doszło do poważnej bójki w sobotę wieczorem.

Reklama

Meksyk będzie współorganizatorem piłkarskich mistrzostw świata 2026 wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

Trwa ładowanie wpisu

Starcia na trybunach rozpoczęły się w 63. minucie meczu pierwszej ligi pomiędzy lokalnym klubem a Atlasem Guadalajara. Nieliczni ochroniarze nie byli w stanie opanować sytuacji, część widzów, w tym rodziny z dziećmi, szukała schronienia na murawie, co spowodowało przerwanie spotkania. Piłkarze zeszli do szatni, a na stadionie i na boisku nadal trwały bójki.

Liczba ofiar tych wydarzeń to obecnie 26 rannych, 24 mężczyzn i dwie kobiety, które wymagały leczenia w szpitalu – powiedział podczas spotkania gubernator stanu Queretaro Mauricio Kuri.

Spośród 23 nadal hospitalizowanych, trzy są w ciężkim stanie – dodał gubernator, który przyznał, że siły bezpieczeństwa były niewystarczające i nie działały wystarczająco szybko.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która powierzyła organizację mistrzostw świata w 2026 roku Meksykowi, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, zaprotestowała w niedzielę przeciwko tej „niedopuszczalnej i nie do tolerowania” przemocy.

FIFA dołącza do Federacji Meksykańskiej i CONCACAF (Konfederacji Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Karaibów), potępiając ten barbarzyński incydent i zachęcając lokalne władze do szybkiego postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości - dodano w oświadczeniu.

Meksykańska liga piłkarska ogłosiła zawieszenie pozostałych meczów dziewiątego dnia mistrzostw. Osoby odpowiedzialne za brak środków bezpieczeństwa na stadionie zostaną wzorowo ukarane – obiecał prezes Ligi Mikel Arriola.