"Podczas gdy irańscy przywódcy będą się dobrze bawić, oglądając swoją drużynę narodową w mistrzostwach świata, Ukraińcy będą zabijani przez irańskie drony i pociski" – powiedział Pałkin w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Reklama

Według Ukraińców rosyjskie siły w celu ataków na tamtejsze miasta użyły już kilkuset irańskich dronów "Shahed", a zamówione są kolejne.

Rosja i Iran zaprzeczają, jakoby używane drony były wyprodukowane przez drugi z tych krajów.

Szachtar wzywa FIFA i całą społeczność międzynarodową do natychmiastowego zakazania reprezentacji Iranu występy na mundialu po bezpośrednim zaangażowaniu tego kraju w ataki terrorystyczne na Ukraińców – zaapelował Pałkin.

Reklama

Jego zdaniem zwolnione w ten sposób miejsce powinna zająć Ukraina, która - jak podkreślił - udowodniła, że zasługuje na udział w mistrzostwach, "grając sercem" w barażach o awans.

Ukraińscy piłkarze w półfinale barażowym pokonali Szkocję 3:1, ale w finale - także na wyjeździe - ulegli Walii 0:1.

Iran w tegorocznych mistrzostwach świata w Katarze zagra kolejno: 21 listopada z Anglią, cztery dni później z Walią i 29 listopada z USA.

W marcu FIFA wykluczyła Rosję z udziału w barażach. W ten sposób Polska wygrała ze "Sborną" walkowerem półfinał, a w finale barażowym biało-czerwoni pokonali w Chorzowie Szwecję 2:0.