Polskie siatkarki niezwykle udanie, od trzech zwycięstw, rozpoczęły start w tegorocznym cyklu World Grand Prix. W inauguracyjnej kolejce, w Gdyni, pokonały Niemcy 3:1, Dominikanę 3:0 i Amerykanki 3:1. W klasyfikacji generalnej Polska zajmuje drugą lokatę, ustępując tylko Chinkom.

Trener reprezentacji Jerzy Matlak nie ukrywał przed początkiem cyklu World Grand Prix, że liczy na zakwalifikowanie się do turnieju finałowego. Awans wywalczy pięć najlepszych zespołów plus reprezentacja Chin, jako gospodarz "Final Six". W dotychczasowych sześciu startach Polkom tylko raz udało się awansować do turnieju finałowego - w 2007 roku zajęły ostatecznie szóste miejsce.

Polski zespół po 24-godzinnej podróży, we wtorek dotarł do japońskiej Okayamy. W środę siatkarki przeprowadziły dwa treningi. Brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy w piątek zmierzą się z Tajwanem. Dzień później zagrają z Japonią, z którą spotkają się również podczas tegorocznych mistrzostw świata. Turniej zakończą meczem z Niemkami.