W Pucharze Świata, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet startuje 12 zespołów narodowych. W tegorocznej edycji wystąpi tylko męska reprezentacja Polski, która wraz z Rosją otrzymała "dziką kartę". Polki na łaskawość organizatorów już nie mogły liczyć - bowiem FIVB zaprosiła do turnieju Włoszki i Argentynki.

Reklama

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, przy czym w pierwszych dwóch rundach drużyny rywalizują z przeciwnikami z tej samej grupy. Natomiast w trzeciej i czwartej rundzie reprezentacje rozgrywają mecze z zespołami z drugiej grupy. Łącznie każda z ekip zaliczy na turnieju 11 spotkań.

Polscy siatkarze w pierwszych dwóch rundach w Nagoi zmierzą się na inaugurację z Kubą oraz Japonią, Serbią, Argentyną i Iranem. W kolejnych dwóch etapach (Fukoka i Tokio) rywalami podopiecznych Andre Anastasiego będą Rosjanie, Włosi, Brazylijczycy, Serbowie, Kubańczycy i Argentyńczycy. Męski turniej rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 4 grudnia.

W turnieju zaliczane są wszystkie wyniki spotkań, na podstawie których prowadzona jest klasyfikacja. Trzy najlepsze zespoły otrzymają kwalifikację olimpijską. Puchar Świata jest też dobrą okazją do zdobycia punktów do rankingu FIVB - zwycięzca otrzyma 100 punktów, podczas gdy triumfatorzy mistrzostw kontynentu - tylko 30.

Turniej kobiet rozegrany zostanie w dniach 4-18 listopada. Polki, które startowały w dwóch ostatnich edycjach, tym razem nie otrzymały "dzikiej karty". To może oznaczać, że jedyną szansą dla podopiecznych Alojzego Świderka na zakwalifikowanie się do igrzysk olimpijskich będzie turniej kontynentalny, który na początku maja przyszłego roku odbędzie się w Stambule. W Turcji prawo gry w Londynie uzyska tylko zwycięzca.

grupa A (Sapporo i Tokio): Japonia, Włochy, Chiny, Serbia, Korea Płd., Brazylia grupa B (Okayama i Tokio): Kenia, Niemcy, USA, Dominikana, Algeria, Argentyna (PAP)