Azerbejdżan nie był jednak też siatkarskim autsajderem. W 2005 roku żeńska reprezentacja tego kraju zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w Chorwacji. Z kolei największy klub Azerrail Baku regularnie występował w Lidze Mistrzyń - osiem lat temu zagrał w Final Four, a wcześniej triumfował w nieco mniej prestiżowych rozgrywkach Top Teams Cup.
- wyjaśnił menedżer siatkarski Jakub Dolata.
Oprócz Azerrail pojawiły się nowe mocne drużyny ze stolicy - m.in. Lokomotiw, Rabita. Coraz więcej znanych zawodniczek wybierało grę na Zakaukaziu rezygnując z utartych szlaków włoskich czy rosyjskich.
podkreślił Dolata.
Azerskie kluby postawiły więc m.in. na Alessandro Chiappiniego (Azerrail), Giuseppe Cuccariniego (Lokomotiw) i Marcello Abbondanzę (Rabita). W azerskiej lidze występują gwiazdy reprezentacji Holandii, Włoch, USA czy Niemiec. Niektóre z nich mogą liczyć na kontrakty nawet powyżej pół miliona euro za sezon.
Ten kierunek coraz chętniej wybierają polskie zawodniczki - Milena Radecka prowadzi grę Azerrail, a Katarzyna Skorupa - Rabity. Na libero w Lokomotiwie występuje Magdalena Saad.
opowiadała Skorupa.
- dodała.
Była zawodniczka AZS Białystok i Atomu Trefl Sopot Saad nie ukrywa, że gra w tak międzynarodowej drużynie jak Lokomotiw jest dla niej nowym, ciekawym doświadczeniem. W tym zespole oprócz Polki i miejscowych zawodniczek grają Białorusinka, Brazylijka, Bułgarki, Czeski, Niemka, Rosjanka, Ukrainka.
- powiedziała Saad, która jednak zamierza opuścić Azerbejdżan i wkrótce ma zasilić beniaminka Orlen-Ligi Siódemkę Legionovia.
W lidze azerskiej występuje tylko siedem drużyn i co ciekawe, wszystkie są z Baku. Drużyny grają systemem "każdy z każdym" po cztery rundy.
- zaznaczył Dolata.
Drużyny ze stolicy Azerbejdżanu coraz skuteczniej podbijają Europę. Wiosną 2011 roku Rabita zajęła czwarte miejsce w LM, a w obecnym sezonie całe azerskie trio dominuje w rozgrywkach. O sile klubów z Baku przekonały się najlepsze polskie zespoły. Siatkarki z Dąbrowy, Sopotu i Muszyny w minionym tygodniu solidarnie i wysoko przegrały swoje pojedynki.