Polska - Japonia 3:1 (25:15, 19:25, 25:21, 25:19).

Reklama

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Natalia Mędrzyk, Martyna Grajber, Malwina Smarzek, Maria Stenzel (libero) – Olivia Różański, Magdalena Stysiak.

Japonia: Nanami Seki, Aya Watanabe, Aika Akutagawa, Yurie Nabeya, Risa Shinnabe, Yuka Imamura, Mako Kobata (libero) - Miyu Nakagawa, Yuki Ishii, Myia Sato, Miwako Osanai.

Biało-czerwone bardzo udanie rozpoczęły kolejny reprezentacyjny sezonowy po raz pierwszy wygrywając prestiżowy turniej w Szwajcarii. To też dobry prognostyk przed rozpoczynającą się we wtorek Ligą Narodów. Polska będzie gospodarzem pierwszego turnieju, który odbędzie się w Opolu.

Polki z Japonkami spotkały się w fazie grupowej i wygrały 3:1. W finale powtórzyły ten wynik, prezentując bardzo dobry poziom. Znakomicie grą kierowała Marlena Pleśnierowicz, która ze względu na kontuzję zmienniczki Julii Nowickiej, nie schodziła praktycznie z parkietu.

Wytchnienia nie miała również Malwina Smarzek, której w ataku Pleśnierowicz nie oszczędzała. 22-letnia atakująca była momentami nie do zatrzymania, zdobyła 28 punktów a w całym turnieju aż 127. Smarzek nie myliła się w kluczowych momentach setów, a szczególnie nerwy na wodzy potrafiła utrzymać w czwartej partii, kiedy do końca wynik był sprawą otwartą. Smarzek praktycznie się nie myliła w ataku, a przy drugim meczbolu dla Polski błąd popełniła środkowa Aya Watanabe posłała piłkę poza linię i biało-czerwone mogły cieszyć się z historycznego sukcesu.

Mecz mógł zakończyć się zwycięstwem 3:0, bowiem w drugim secie po ataku Magdaleny Stysiak było 22:21 dla Polski. Japonki w końcówce postawiły na ryzykowną zagrywkę, co się im opłaciło.

Kluczem do wygranej okazała się znakomita gra w bloku. Podopieczne Nawrockiego aż 18-krotnie skutecznie zatrzymywały ataki rywalek, Azjatki zanotowały tylko trzy bloki.

MVP turnieju została Smarzek, która została wybrana również najlepszą atakującą. Indywidualne wyróżnienia trafiły także do środkowej Agnieszki Kąkolewskiej i przyjmującej Martyny Grajber.


Wyniki:

mecz o 5. miejsce

Chiny – Turcja 1:3 (18:25, 25:16, 23:25, 18:25)

mecz o 3. miejsce

Włochy – Tajlandia 3:0 (25:20, 25:18, 25:14)

Reklama

finał

Polska – Japonia 3:1 (25:15, 22:25, 25:17, 26:24)

Końcowa kolejność: 1. Polska, 2. Japonia, 3. Włochy, 4. Tajlandia, 5. Turcja, 6. Chiny, 7. Niemcy, 8. Szwajcaria.