Już od kilku tygodni pojawiały się opinie, że tegoroczne rozgrywki LN nie dojdą do skutku. Odwołanie LN oznacza, że w tym sezonie reprezentacji nie odbędzie się już na pewno żaden turniej międzynarodowy. W marcu przełożono bowiem na 2021 rok igrzyska w Tokio.

Reklama

Wspólnie z naszymi partnerami badaliśmy możliwe opcje rozegrania Ligi Narodów 2020. Częścią uroku tego turnieju jest fakt, że jest on prawdziwie globalny i lubiany przez zawodników i kibiców całego świata. Jednak ten atut powoduje jednocześnie zwiększone ryzyko w dobie pandemii. Dlatego byłoby to niewłaściwe, być może nawet nieodpowiedzialne, gdybyśmy postanowili rozegrać turniej, nie mogąc zagwarantować siatkarzom i wszystkim udziałowcom, że liga będzie bezpieczna i na najwyższym poziomie - powiedział prezydent FIVB Ary S. Graca, cytowany w komunikacie.

Pierwotnie rywalizacja w LN kobiet miała rozpocząć się 19 maja, a mężczyzn trzy dni później. FIVB poinformowała 13 marca o jej przełożeniu z powodu pandemii na czas po igrzyskach w Tokio, gdy te jeszcze wciąż były zaplanowane na najbliższe lato.

Nasza uwaga skupi się teraz na VNL 2021 i staraniach, aby była to najlepsza edycja w historii. Jestem pewien, że nasi niesamowici sportowcy nie ustaną w wysiłkach, żeby dobrze przygotować się na ten turniej. Nie mam wątpliwości, że przyszły rok będzie bardzo ciekawy dla siatkówki - dodał Graca.

Zgodnie z pierwotnym planem w Polsce miały się odbyć dwa turnieje fazy interkontynentalnej LN mężczyzn - 22-24 maja w Krakowie oraz 5-7 czerwca w Łodzi i jeden kobiet - 9-11 czerwca we Wrocławiu.

Co z biletami?

Reklama

Polski Związek Piłki Siatkowej zapewnił, że zakupione na te turnieje bilety nie przepadają.

Dobrą informacją dla fanów siatkówki jest możliwość wymiany biletów zakupionych na tegoroczną odwołaną edycję VNL na vouchery, które będą upoważniały do uzyskania wejściówek na inne wydarzenia organizowane przez PZPS, m.in. mistrzostwa Europy 2021 oraz kolejną edycję siatkarskiej Ligi Narodów. Kibice, którzy zdecydują się na ten gest solidarnościowy w stosunku do Polskiej Siatkówki, otrzymają niepowtarzalną możliwość nabycia biletów w przedsprzedaży wraz z dodatkowym rabatem oraz pakietem siatkarskich upominków - napisano.

Co więcej, PZPS, wspólnie z trenerami kadr Jackiem Nawrockim i Belgiem Vitalem Heynenem, zastanawia się nad organizacją w Polsce meczów towarzyskich jeszcze w tym roku.

Według portalu volley.it, przyszłoroczna edycja LN ma się rozpocząć w maju. FIVB planuje zachowanie gospodarzy imprez finałowych (Final Six) z tego roku, czyli chińskiego Nankin w turnieju kobiet oraz Turynu w rywalizacji mężczyzn.