W ostatnich najważniejszych meczach między tymi zespołami górą były Serbki, które m.in. wygrały ćwierćfinał igrzysk w Tokio 3:0, półfinał mistrzostw Europy w 2019 roku 3:1 i finał mistrzostw świata w 2018 roku 3:2. Włoszki miały zatem spore rachunki do wyrównania.

Spotkanie długimi fragmentami układało się po myśli drużyny gospodarzy. Ciężar zdobywania punktów spoczywał na barkach Tijany Boskovic, która wywiązywała się z tego zadania. Zresztą finałowe starcie był pojedynkiem Boskovic z Paolą Egonu, najlepiej punktującą siatkarką Italii.

W pierwszej części meczu to Serbka była skuteczniejsza i to ona "zamknęła" pierwszego seta przy stanie 25:24. W drugiej partii było 22:20 dla Serbii, ale wtedy nastąpił nagły zwrot akcji. Włoszki wykorzystały serię błędów rywalek, a przy pierwszej piłce setowej Anna Denasi zablokowała Boskovic. Cichą bohaterką tego seta była Miriam Sylla, która doskonale grała w przyjęciu i była dużym wsparciem dla Egonu w ofensywie.

To był jeden z kluczowych momentów finału, choć wydawało się, że podopieczne trenera Zorana Terzica, wspierane przez 18-tysięczną publiczność, odzyskały wigor. Przy prowadzeniu 11:7 ich gra nagle się jednak posypała. Szkoleniowiec Italii Davide Mazzanti desygnował do gry drugą rozgrywającą Ofelię Malinov, a Egonu odzyskała skuteczność. Włoszki zaczęły grać jak natchnione i uzyskały czteropunktową przewagę (18:14).

Jak się później okazało, gospodynie mistrzostw nie były już w stanie się podnieść ani w tym secie, ani w kolejnym. Czwarta partia to był już pokaz siły włoskiej reprezentacji, która rozpoczęła od prowadzenia 8:2. Na twarzach siatkarek Serbii pojawiła się rezygnacja, trener Terzic też już nie był w stanie wskrzesić energii u swoich zawodniczek. Wynik 25:11 mówi sam za siebie.

Najwięcej punktów dla zwyciężczyń zdobyła Egonu - 29 i Sylla - 20; dla Serbii - Boskovic 20 oraz Mina Popovic 13.

Włochy – Serbia 3:1 (24:26, 25:22, 25:19, 25:11)
Włochy: Alessia Orro, Cristina Chirichella, Anna Denasi, Miriam Sylla, Elena Pietrini, Paola Egonu, Monica de Gennaro (libero) – Ofelia Malinov, Alesia Gennari, Beatrice Parrocchiale
Serbia: Maja Ognjenovic, Mina Popovic, Milena Rasic, Bojana Milenkovic, Katarina Lazovic, Tijana Boskovic, Silvija Popovic (libero) – Bianka Busa