Cieszę się, że po raz kolejny mamy możliwość współpracować przy jego organizacji z Krakowem. Wszystkie dotychczasowe edycje naszego turnieju rozgrywane w stolicy Małopolski stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, z pewnością tym razem będzie tak samo - powiedział Cezary Mróz, prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, organizator imprezy.

Reklama

Memoriał Wagnera, uznawany za najlepszy towarzyski turniej siatkarski na świecie, gości w Krakowie nieprzerwanie od 2016 roku.

Reprezentacja Polski, prowadzona przez nowego selekcjonera Nikolę Grbica, zmierzy się w Krakowie z atrakcyjnymi rywalami - brązowymi medalistami igrzysk w Tokio Argentyną oraz Iranem i Serbią. Memoriał Wagnera będzie sprawdzianem formy przed mistrzostwami świata, na których Polacy będą bronić złotego medalu. Na razie nie wiadomo, gdzie turniej się odbędzie. Pierwotnie gospodarzem miała być Rosja, ale ze względu napaść militarną na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) pozbawiła ten kraj prawa organizacji.

Memoriał Wagnera rozgrywany jest od 2003 roku z przerwą na 2020 rok - wówczas nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa. Jego celem jest uhonorowanie pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki - Huberta Jerzego Wagnera, który doprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata w 1974 roku i złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku. Polacy 9-krotnie triumfowali w tej imprezie - w 2006, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2017, 2018 i 2021 roku.

Reklama