Nowakowska do tej pory mogła pochwalić się jedynie 14. miejscem w ME 2008 w Novym Meście oraz brązowym medalem Uniwersjady w Harbinie w biegu na dochodzenie. W zawodach Pucharu Świata najlepszy jak dotąd rezultat osiągnęła w grudniu 2008 roku, kiedy na dystansie 15 km była 21.

Na trasie w Whistler, gdzie za rok biathlonistki walczyć będą o olimpijskie medale, Nowakowska czuła się w środę bardzo dobrze. Podczas pierwszego strzelania miała jedno pudło, ale dwie kolejne, bezbłędne wizyty na strzelnicy wywindowały ją na piąte miejsce. Drugi raz pomyliła się w ostatniej próbie, jednak lokaty w czołówce nie straciła, bo dość szybko biegła.

Mimo dwóch karnych minut Polka uplasowała się na ósmej pozycji i do triumfatorki - Simone Hauswald, która jako jedna z dwóch zawodniczek nie spudłowała żadnego z 20 strzałów - straciła 2.29,8. Niemka o 39,3 s wyprzedziła Rosjankę Olgę Zajcewą oraz o 1.05,8 Ukrainkę Witę Semierenko. Pozostałe Polki zajęły odległe lokaty.

W klasyfikacji PŚ siedem zawodów przed zakończeniem rywalizacji prowadzi Niemka Kati Wilhelm, która w środę była 40. Najwyżej z Polek - na 26. miejscu - plasuje się Magdalena Gwizdoń.

Małą Kryszłatową Kulę za bieg na 15 km wywalczyła Niemka Magdalena Neuner. 23. pozycję w tej klasyfikacji zajęła Nowakowska.