Kamil Stoch nie awansował do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. W kwalifikacjach uzyskał tylko 106,5 m i zajął 50. miejsce. Awansowali wszyscy pozostali Polacy: Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Jaka Hvala skacząc 145 m. Hvala był najlepszy także na dwóch czwartkowych treningach. Drugi był Niemiec Richard Freitag - 139 m, a trzeci Japończyk Taku Takeuchi - 142 m.

Reklama

Pozostali Polacy awansowali do konkursu, ale wielkiej formy ponownie nie pokazali. Najlepszy Piotr Żyła został sklasyfikowany na 20. pozycji po lądowaniu na 128,5 m. Maciej Kot był 26. - 120 m, Krzysztof Miętus 31. - 122 m, a Dawid Kubacki 37. - 118,5 m.

Awansu do sobotniego konkursu obok Stocha nie wywalczyli m.in. Włoch Sebastian Colloredo, Czech Jan Matura, Fin Ville Larinto i Francuz Emmanuel Chedal.

Z czołowej "10" Pucharu Świata, która nie musi skakać w kwalifikacjach, najdalej - na 139 m wylądował Słoweniec Peter Prevc. Wicelider klasyfikacji pucharowej Austriak Gregor Schlierenzauer oddał skok o jeden metr krótszy, a 137 m uzyskał Szwajcar Simon Ammann. Nie skakał lider Pucharu Świata Austriak Thomas Morgenstern, który na konferencji prasowej w Kuusamo zapowiedział, że w czwartek planuje tylko wypoczynek.