Pierwotnie Polacy mieli wejść na Broad Peak Middle, który choć położony o 40 metrów niżej, jest trudniejszy od głównego wierzchołka. Jednak, jak wyjaśnił szef programu Polski Himalaizm Zimowy Janusz Majer, plany zmodyfikowano i do ataku przystąpiły dwie grupy. Bielecka, Chmielarski i Tomala weszli na główny szczyt, a Grzegorz Bielejec, Jarosław Gawrysiak, Kacper Tekieli i Krzysztof Stasiak ruszyli na Broad Peak Middle. Do wierzchołka zabrakło im około 100 m. Byli jednak bardzo zmęczeni i postanowili zawrócić. Nie wiadomo czy ponowią atak - wyjaśnił Majer.

Reklama

Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak było dziełem Adama Bieleckiego, Artura Małka, Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy zdobyli szczyt 5 marca 2013 roku. Podczas zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski.

Również Polacy jako pierwsi weszli na Broad Peak Middle. 28 lipca 1975 roku szczyt zdobyli Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. I tym razem sukces okupiony był śmiercią. W drodze powrotnej zginęli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki.