Popularny w krajach skandynawskich snus, nazywany czasami potocznie tytoniem do żucia, jest alternatywą dla papierosów, lecz zawiera o wiele więcej nikotyny. Porcje używki wkładane są pod dolną lub górną wargę. Jest ona zakazana w krajach Unii Europejskiej, w tym Finlandii, a tylko Szwecja i Norwegia posiadają unijny wyjątek na lokalną sprzedaż. Z tych krajów Finowie ją sprowadzają prywatnie lub przemycają.

Reklama

SJL już w ubiegłym roku wprowadziła zakaz używania wszystkich produktów tytoniowych na terenie hal sportowych. Wielu fińskich hokeistów przeszło więc z papierosów na "dyskretny" snus. Teraz SJL zamierza wprowadzić "totalny" zakaz dla zawodników pierwszej ligi, a przede wszystkim reprezentacji, a także stopniowo dla niższych lig i dla kibiców.

Jednym z powodów tej decyzji był incydent podczas młodzieżowych mistrzostw świata w grudniu, kiedy fińscy hokeiści w przerwie meczu podczas wywiadów telewizyjnych w szatni nie kryli się z eksponowaniem żucia tytoniu. Nagranie, na którym wkładają porcje do ust lub je wypluwają, biło rekordy oglądalności na portalach społecznościowych.

Badania przeprowadzone przez instytuty medyczne w Szwecji i Finlandii wykazały, że stosowanie tej używki jest ze wszystkich dyscyplin sportowych najpopularniejsze właśnie w hokeju na lodzie.

Raport Szpitala uniwersyteckiego Sahlgrenska w Goeteborgu stwierdza, że hokeiści rozpoczynają używanie snusu już w wieku 12-13 lat. Powodem są takie czynniki jak zdominowane przez mężczyzn środowisko, "twardy" charakter dyscypliny, chęć akceptacji w drużynie oraz działanie rozluźniające nerwy.

Kierowniczka badań Margot Rolandsson podkreśliła, że problem jest poważny: "prawie wszyscy pytani używający regularnie snus nie zamierzają ani ograniczyć, ani skończyć z używką".

Prezes SJL Kalervo Kummola stwierdził, że wydarzenie w szatni juniorów było "wielkim i nieprzyjemnym skandalem": "snus jest niezdrowy, nieestetyczny i nieelegancki, a poza tym nielegalny i dlatego należy go całkowicie wyeliminować".

Specjalna komisja SJL rozpoczęła pracę w kwietniu. Jej celem jest zbadanie skali żucia tytoniu w całym środowisku hokejowym w Finlandii. Specjalne ankiety rozesłane zostały do działaczy wszystkich klubów oraz kierowników i trenerów wszystkich fińskich szkół. Celem jest ocena skali zjawiska.

"Młodzi ludzie muszą zrozumieć jak szkodliwa jest ta używka dla zdrowia. Dlatego szczególnie zależy nam, aby hokeiści najwyższej ligi i reprezentacji kraju nie zażywali publicznie snusu, ponieważ są wzorami dla młodzieży" - wyjaśnił kierownik komisji Hannu Soro na antenie kanału telewizji YLE.

Zbigniew Kuczyński (PAP)

kucz/ co/