Stochowi, który miał już w dorobku prawie wszystkie laury, jakie można wywalczyć na skoczni, brakowało tylko miejsca na podium w lotach. W Oberstdorfie 20 stycznia 2018 roku uplasował się na drugiej pozycji (zwyciężył Norweg Daniel-Andre Tande) i zapewnił sobie na stałe miejsce w galerii sławy skoczków.

Stoch od początku sezonu prezentuje wyśmienitą formę. Jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w kilka dni temu po raz drugi rzędu triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi, mistrz świata z Predazzo przeszedł do historii jako drugi zwycięzca wszystkich czterech konkursów w jednej edycji tej prestiżowej imprezy.

W Oberstdorfie zawodnik z Zębu po raz kolejny zapisał się w historii dyscypliny. Pierwszy raz dokonał tego w lutym 2014 roku, gdy w rosyjskim Soczi dokonał sztuki nieosiągalnej nawet dla swojego wielkiego poprzednika Adama Małysza. Stoch został bowiem trzecim w historii skoczkiem z dwoma złotymi medalami zdobytymi na jednych igrzyskach w konkursach indywidualnych, po Finie Mattim Nykaenenie (1984) i Szwajcarze Simonie Ammannie (2002 i 2010).

Na nartach wicemistrz świata w lotach zaczął jeździć już jako trzylatek, miał osiem lat, gdy zapisał się do klubu LKS Ząb i oddał pierwszy skok. Jak przyznał później, dyscyplina od zawsze go fascynowała. W podzakopiańskim Zębie, jednej z najwyżej położonych miejscowości w kraju, na świat przyszedł m.in. mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek. Niedaleko od rodziców Stocha mieszkał też Stanisław Bobak.

Mając 12 lat zadebiutował na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jako przedskoczek w zawodach PŚ w kombinacji norweskiej wylądował na 128. metrze. Tyle nie osiągnął wtedy żaden z dwuboistów.

W 2003 roku był już w reprezentacji seniorów, a 17 stycznia 2004 w Zakopanem po raz pierwszy wystąpił w zawodach Pucharu Świata i zajął 49. miejsce. W 2004 i 2005 wywalczył dwa srebrne medale mistrzostw świata juniorów, ale w konkursach drużynowych. Pierwszy liczący się rezultat wśród seniorów - 7. miejsce w PŚ zajął 11 lutego 2005 w Pragelato. Jednak rok później na tej samej skoczni podczas igrzysk w Turynie, zajął odległą lokatę.

Pierwszy sukces w konkursie PŚ odniósł 23 stycznia 2011 zwyciężając na Wielkiej Krokwi. Został wtedy czwartym polskim skoczkiem, który zwyciężył w zawodach tej rangi, po Stanisławie Bobaku, Piotrze Fijasie oraz Adamie Małyszu i stał się naturalnym kandydatem na następcę kończącego powoli karierę "Orła z Wisły".

Po triumfie pod Tatrami szybko przyszły kolejne zwycięstwa w Klingenthal i Planicy, kiedy po raz ostatni w oficjalnych zawodach rywalizował Małysz, który był wtedy trzeci. Słoweński mamut był miejscem symbolicznej zmiany warty - przed wejściem na podium ubrany w góralski strój Stoch zatańczył zbójnickiego, po czym zdjął kapelusz i ukłonił się przed Małyszem.

W sezonie 2012/13 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. We Włoszech na Trampolino Dal Ben w Predazzo w lutym 2013 roku został mistrzem świata.

Kiedyś ojciec powiedział mi, że trzeba sto razy przegrać, by raz wygrać. Spełniło się. Dziękuję, tato - przyznał tuż po skoku, który zapewnił mu złoty medal.

Bardzo udany był dla niego sezon 2013/14, z dwoma złotymi medalami olimpijskimi oraz triumfem w klasyfikacji generalnej PŚ, a później zwycięstwem w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP na najlepszego sportowca Polski.

Po olimpijskim sezonie dwa kolejne - 2014/15 i 2015/16 - były mniej udane. Najpierw zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, a w następnym był dopiero 22. (ale i tak okazał się najlepszym z Polaków). W drużynie wywalczył brązowy medal MŚ 2015 (wcześniej dokonał tego w MŚ 2013).

W 2017 wraz z kolegami cieszył się z sukcesów w drużynie - złota podczas mistrzostw globu w Lahti i zwycięstwa - pierwszego w historii - w końcowej klasyfikacji Pucharu Narodów.

W obecnym sezonie - przed 66. Turniejem Czterech Skoczni - nie zdołał wygrać zawodów PŚ, ale trzy razy plasował się na podium - drugim stopniu w Wiśle i szwajcarskim Engelbergu oraz trzecim także w Szwajcarii.

Jak przyznał w wielu wywiadach, był dzieckiem pełnym energii, która na skoczni eksplodowała. Gdy jeden z kolegów nazwał się "torpedą", Stoch ochrzcił się "rakietą". Później jeden z serwismenów podpisał jego narty "Rakieta z Zębu" i przydomek na dobre przylgnął do mistrza świata i dwukrotnego mistrza olimpijskiego oraz triumfatora TCS.

Jest kolejnym utytułowanym absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Uczyli się w niej m.in. Justyna Kowalczyk, medalistki igrzysk olimpijskich w Vancouver w łyżwiarstwie szybkim oraz wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Guzik (wcześniej pod nazwiskiem Pałka). W 2012 roku został magistrem wychowania fizycznego, kończąc wcześniej krakowską AWF. Jego wielką pasją są szybowce.

Jesienią 2014 brał udział w założeniu klubu narciarskiego KS Eve-nement Zakopane, w którym prowadzona jest m.in. szkółka dla młodych skoczków. W 2017 roku Stoch otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Proszowice. W tej podkrakowskiej miejscowości działa prężnie fanklub zawodnika (powstał w 2011 r.), stamtąd pochodzi jego żona Ewa.

W sobotę 20 stycznia 2018 roku do swojej imponującej kolekcji dołożył srebrny medal z MŚ w lotach narciarskich w Oberstdorfie.

Sylwetka:
Kamil Stoch urodzony 25.05.1987 w Zakopanem wzrost: 173 cm waga: 52 kg klub: KS Eve-nement Zakopane Największe sukcesy: Igrzyska olimpijskie Soczi 2014 1. miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni 1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni 4. miejsce w konkursie drużynowym Mistrzostwa świata Predazzo 2013 1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni 3. miejsce w konkursie drużynowym Falun 2015 3. miejsce w konkursie drużynowym Lahti 2017 1. miejsce w konkursie drużynowym MŚ w lotach Oberstdorf 2018 2. miejsce Puchar Świata 1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2013/14 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2012/13 26 wygranych konkursów indywidualnych, 51 razy na podium Turniej Czterech Skoczni 1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17 1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2017/18 z kompletem czterech zwycięstw Letnia Grand Prix 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2010 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2011 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016 Sukcesy młodzieżowe: 1. miejsce mistrzostw świata młodzików (1999) 2. miejsce mistrzostw świata juniorów drużynowo (2004 i 2005)