W wieczornej gali zorganizowanej w teatrze Campoamor w Oviedo wzięło udział ponad 1000 gości, w tym m.in. para królewska, była królowa Hiszpanii Zofia, przedstawiciele rządu, a także świata kultury i nauki z całego świata.

Krzysztof Wielicki odebrał nagrodę w dziedzinie "sport" wspólnie z Messnerem. "Obaj reprezentują jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych" - powiedział podczas piątkowej uroczystości wręczenia nagród Filip VI.

Reklama

W czwartek podczas konferencji prasowej w Oviedo Messner wyraził satysfakcję, że odbiera nagrodę wspólnie z Wielickim. - W końcu doceniono zasługi Krzysztofa, który reprezentuje polski alpinizm od lat 80. - stwierdził.

17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest. Messner był z kolei pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata (1986).

Obok Wielickiego i Messnera tegoroczne wyróżnienia otrzymali: amerykański reżyser Martin Scorsese w dziedzinie sztuki, meksykańska dziennikarka Alma Guillermoprieto w komunikacji, Francuzka Fred Vargas w literaturze, amerykański filozof Michael Sandel w naukach społecznych, Szwed Svante Paabo w badaniach naukowych i technice, amerykańska badaczka Sylvia Earle w dziedzinie zgody między narodami, a także organizacja Amref Health Africa we współpracy międzynarodowej.

Wielicki jest drugim Polakiem, który odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii w 38-letniej historii tego wyróżnienia. W 2017 r. otrzymał je w dziedzinie literatury poeta i prozaik Adam Zagajewski.

Reklama

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca nagrodę od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest obecnie starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji – niespełna 13-letnia Eleonora Burbon Ortiz.