Ostatnie miesiące Rita poświęcił na budowaniu formy. W marcu zdobył najwyższą górę Europy - Elbrus na Kaukazie (5642 m), a po powrocie do Nepalu Island Peak (6189 m) w Himalajach.

Reklama

"Moja następna, najbliższa misja to Everest po raz 23. Na tym nie koniec, bo zamierzam zdobyć szczyt 25 razy, a może i więcej" - powiedział Rita pochodzący z biednej szerpańskiej rodziny, który jeszcze gdy był dzieckiem zaczął pracować jako tragarz.

Jako 12-latek nosił sprzęt zagranicznych himalaistów i turystów do bazy pod Everestem. Jego idolem stał się najsłynniejszy wspinający się Szerpa Tenzing Norgay. 29 maja 1953 roku wraz z Edmundem Hillarym z Nowej Zelandii stanęli, jako pierwsi ludzie w historii, na szczycie najwyższej góry świata.

W 1992 r. Rita zaczął się wspinać na ośmiotysięczniki ze starszym bratem Lakpą, a dwa lata później w wieku 24 lat po raz pierwszy zdobył Everest. Ponieważ najwyższe góry i praca to jego miłość - został zawodowym przewodnikiem.

Reklama

Obecnie doświadczony przewodnik zarabia w sezonie 12 tysięcy dolarów, dwie dekady temu jedynie 2000, z których 500 musiał wydać na swój sprzęt i ubranie. Tragarz wysokogórski zarabia obecnie w sezonie 4000 dolarów.