W XXI wieku dwukrotnie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym było Val di Fiemme. Zmagania skoczków odbywały się wtedy właśnie w Predazzo. W 2003 roku dublet wywalczył tam Małysz, a 10 lat później na dużym obiekcie triumfował Stoch. W 2013 roku Polacy wywalczyli jeszcze brązowy medal w konkursie drużynowym.

Reklama

Natomiast sześć lat temu mistrzem świata juniorów, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, został w Predazzo Jakub Wolny.

Po 11 z 30 indywidualnych konkursów Pucharu Świata 2019/20 liderem klasyfikacji generalnej jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk o 27 punktów wyprzedza drugiego Niemca Karla Geigera. Piąty ze stratą 200 pkt jest Kubacki.

29-latek po triumfie w Turnieju Czterech Skoczni stanie przed szansą zmniejszenia dystansu do lidera. Rok temu w Predazzo Kubacki odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi.

Polak w przyszłość jednak nie wybiega, nie zamierza też informować o swoich kolejnych sportowych celach. Tradycyjnie skoncentruje się na systematycznej pracy.

Takich deklaracji nie składa się publicznie. Po co potem ma mnie ktoś z tego rozliczać? Wolę skupić się na swojej robocie i wierzyć w sukces niż o tym mówić. W Bischofshofen nie oddałem swoich najlepszych skoków, co tylko świadczy o tym, że wciąż przede mną dużo pracy - podkreślił zdobywca Złotego Orła.

Skład biało-czerwonych na zmagania w Predazzo tradycyjnie uzupełniają: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Stefan Hula i Maciej Kot.

Być może swoją mistrzowską formę odnajdzie tam Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zmaga się bowiem z jej zniżką. W Turnieju Czterech Skoczni kolejno zajmował miejsca: dwukrotnie 19., 15. i 13.

Reklama

Tym razem konkursy we Włoszech odbędą się nie na dużej, a na normalnej skoczni. O przeniesieniu ich z powodów technicznych organizatorzy poinformowali tydzień temu.

Program konkursów PŚ w Predazzo:
piątek, 10 stycznia
16.00 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje
sobota, 11 stycznia
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursowa
niedziela, 12 stycznia
15.00 - kwalifikacje
16.30 - pierwsza seria konkursowa