Złoci medaliści z Pjongczangu Rosjanie (grali pod szyldem Olimpijczycy z Rosji) znaleźli się w grupie B z Czechami, Szwajcarią i drużyną z kwalifikacji. Tym zespołem może być Polska, o ile w dniach 27-30 sierpnia zwycięży w turnieju kwalifikacyjnym w Bratysławie z udziałem Słowacji, Austrii i Białorusi.

Reklama

Dwie pozostałe imprezy kwalifikacyjne rozegrane zostaną na Łotwie (oprócz gospodarzy także Francja, Włochy i Węgry) oraz w Norwegii (Dania, Korea Płd., Słowenia). Z opublikowanego podziału na grup wynika, że dwaj z trzech triumfatorów dołączą do C, gdzie są już Finlandia i Szwecja. Grupę A tworzą Kanada, USA, Niemcy i Chiny.

Drużyna prowadzona przez trenera Tomasza Valtonena sprawiła niespodziankę w lutym, zajmując pierwsze miejsce w Nursułtanie w prekwalifikacjach z kompletem zwycięstw. Polacy pokonali Holandię 8:0, Ukrainę 6:1 i Kazachstan 3:2.

Z powodu pandemii koronawirusa nie są rozgrywane międzynarodowe turnieju mistrzowskie. Z tego względu opublikowana w piątek lista światowa zdeterminowała rozstawienie drużyn w grupach zawodów olimpijskich. W eliminacjach będą uczestniczyć jeszcze polskie zawodniczki, ale w hokeju kobiet nie zaczęła się jeszcze pierwsza faza rywalizacji o wyjazd do Chin.

W ZIO 2022 w gr. A: wystąpią USA, Kanada, Finlandia, Rosja i Szwajcaria, a w gr. B: Japonia, Chiny, a także trzy reprezentacje z kwalifikacji.