Taka forma obrad była konieczna z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z powodów zagrożenia epidemiologicznego zostały wcześniej odwołane wszystkie wiosenne turnieje mistrzowskiego, m.in. MŚ Dywizji 1B seniorów i seniorek, których gospodarzem miały być Katowice.

Reklama

Na mocy poniedziałkowych decyzji kongresu Polki w mistrzostwach świata zagrają w Chinach, w ramach próby przedolimpijskiej.

Katowicki Spodek będzie areną zmagań hokeistów w dniach 26 kwietnia – 2 maja 2021. Rywalami biało-czerwonych będą Estonia, Litwa, Serbia, Japonia i Ukraina.

Prekwalifikacje olimpijskie kobiet zostaną rozegrane w Gdańsku 11 – 14 lutego 2021 z udziałem Holandii, Meksyku, Turcji i Polski.

Najlepszy zespół awansuje do fazy finałowej eliminacji, składającej się z trzech turniejów. Ich zwycięzcy zagrają w decydującej rundzie, także złożonej z takiej liczby zawodów. Tam czekają już reprezentacje Czech, Węgier i Norwegii; Niemiec, Danii i Austrii oraz Szwecji, Francji i Słowacji.

Występ na igrzyskach w Pekinie zapewniony ma sześć najlepszych drużyn rankingu (USA, Kanada, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Japonia) oraz ekipa gospodarzy.

Kadra juniorek w swoich MŚ Dywizji 1B zagra w Austrii, juniorów – w Włoszech, a reprezentacja dwudziestolatków – w Estonii.

Podczas kongresu IIHF, skupiającej 81 narodowych federacji, przedłużono też kadencję władz o rok. Wybory odbędą się jesienią 2021.

W grze o igrzyska pozostają polscy hokeiści. Wygrali lutowy turniej w kazachskim Nur-Sułtanie, pokonując faworyzowaną reprezentację gospodarzy oraz Holandię i Ukrainę, o „bilety” do Pekinu walczyć będą w Bratysławie ze Słowacją, Austrią i Białorusią. Ten turniej miał się odbyć w sierpniu i został przełożony o rok z powodu pandemii.

Na igrzyskach w Pekinie w 2022 roku wystąpi dwanaście reprezentacji. Dziewięć z nich: Kanada, USA, Niemcy, Chiny, Rosja, Czechy, Szwajcaria, Finlandia i Szwecja mają już zapewniony start. O trzy pozostałe miejsca rywalizować będzie dziewięć zespołów w trzech turniejach, których gospodarzami będą: Słowacja, Łotwa i Norwegia. Biało-czerwoni po raz ostatni w turnieju olimpijskich wzięli udział w 1992 roku w Albertville.