"W związku z panującą na Białorusi sytuacją oraz łamaniem praw człowieka, nie możemy zaakceptować rozgrywania meczu w Mińsku" - czytamy w komunikacie zarządu stowarzyszenia kibiców Jokerit Helsinki. Organizacja kibicowska ogłosiła bojkot meczów hokeistów przed własną publicznością na czas nieokreślony i zachęca do tego pozostałych fanów klubu.

Reklama

Jokerit występujący w rosyjskiej kontynentalnej lidze hokeja KHL ma zagrać na otwarcie nowego sezonu w białoruskim Mińsku z lokalnym Dynamem w czwartek wieczorem. Na początku tygodnia klub oświadczył, że drużyna pojedzie do Mińska, ponieważ strona białoruska nie zgodziła się na przesunięcie terminu meczu, a klub "musi przestrzegać reguł ligi KHL".

"Mamy nadzieję, że Białoruś znajdzie pokojowe rozwiązanie swojej sytuacji politycznej" - powiedział właściciel i prezes helsińskiego klubu Jari Kurri, były utytułowany hokeista oraz gracz NHL.

Udział fińskiego klubu w meczu w stolicy Białorusi wywołał falę krytyki, nie tylko ze strony kibiców, mediów, ale także fińskich polityków.