Szwajcarska Federacja Narciarska poinformowała w piątek, że współpracuje z lokalnymi organizatorami w przygotowaniu zawodów bez publiczności. Powodem jest coraz więcej przypadków koronawirusa w tym alpejskim kraju.

Reklama

W Szwajcarii odbędzie się m.in. rywalizacja mężczyzn w Adelboden i w Wengen, znanym z prestiżowych zawodów w zjeździe.

Sezon 2020/21 obejmuje również weekendy z rywalizacją pań w St. Moritz i Crans-Montana, a także marcowy finał PŚ mężczyzn i kobiet w Lenzerheide.

Szwajcaria organizuje też tradycyjne grudniowe konkursy w skokach narciarskich w Engelbergu.

Jak poinformowała szwajcarska federacja, na tych wszystkich obiektach nie będzie trybun ani specjalnych stref dla kibiców. Zrezygnowano także m.in. z różnych ceremonii związanych z zawodami Pucharu Świata.

Niektórzy zaproszeni goście będą mogli przebywać w strefach zamkniętych oddzielonych od sportowców, trenerów i oficjeli.

Federacja dodała, że jej przedstawiciele oraz organizatorzy zawodów pozostaną w kontakcie z władzami publicznymi i mogą modyfikować plany w miarę rozwoju pandemii w Szwajcarii.

W przeszłości w zawodach alpejskiego PŚ w szwajcarskich kurortach brały udział tłumy kibiców, liczące nawet około 30 tysięcy osób.

Alpejski sezon 2020/21 rozpocznie się w najbliższy weekend w austriackim Soelden, również bez udziału publiczności.

Pandemia już wcześniej zmusiła organizatorów alpejskiego PŚ do dużych zmian w pucharowym kalendarzu. Z powodu problemów z podróżowaniem znajdują się w nim niemal wyłącznie zawody w Europie. Jedynym wyjątkiem mają być zjazd i supergigant kobiet w chińskim Yanqing (27-28 lutego), na trasach igrzysk w Pekinie w 2022 roku.