Skocznia Aist nie należy do zbyt szczęśliwych dla biało-czerwonych. Jeszcze żadnemu nie udało się tam wygrać. W 2018 roku z drugiego i trzeciego miejsca cieszył się Piotr Żyła. Teraz statystyk raczej nie uda się poprawić, bo w składzie polskiej kadry zabrakło 33-latka z Cieszyna, podobnie jak Kamila Stocha i Dawida Kubackiego.

Reklama

Decyzją trenera Michala Dolezala w kraju pozostaną także Klemens Murańka i Andrzej Stękała. W Rosji wystartują natomiast: Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł i Tomasz Pilch.

Tym samym przerwana zostanie niesamowita seria Kubackiego, który wystąpił we wszystkich indywidualnych konkursach od 24 stycznia 2016 roku. Jego licznik zatrzyma się na 123. Żaden inny skoczek nie może się pochwalić takim wynikiem. W latach 2012-17 121 kolejnych startów zaliczył Słoweniec Peter Prevc. Seria Stocha zatrzyma się natomiast na 111 występach, co jest trzecim wynikiem.

Niemcom tam dobrze

W Niżnym Tagile bardzo dobrze czują się za to Niemcy. Z 10 rozegranych tam konkursów wygrali cztery. Szansę na kolejne zwycięstwa będzie miał przede wszystkim Markus Eisenbichler.

29-latek sezon zaczął od dwóch triumfów i drugiego miejsca. Prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ, a kolejne miejsca zajmują Norweg Halvor Egner Granerud - 80 punktów straty i Kubacki, którego od lidera dzieli 136 pkt.

W Pucharze Narodów zdecydowanie prowadzą Niemcy; drugą Polskę wyprzedzają o 203 pkt.

W Rosji nie wystartuje broniący Kryształowej Kuli Stefan Kraft. Przechodzący zakażenie koronawirusem Austriak w tym sezonie jeszcze nie punktował. Przed chorobą niespodziewanie odpadł bowiem po pierwszej serii zawodów w Wiśle. Do rywalizacji wrócą za to Daniel Huber i Jan Hoerl - jedyni z austriackich skoczków, którzy uniknęli zakażenia przy okazji konkursów w Polsce.

Niżny Tagił to miasto w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Tagił. To jeden z ważniejszych ośrodków treningowych w tym kraju. Pięć skoczni powstało tam w 1970 roku, po przebudowie w latach 2009-12 zostały cztery, w tym największa K-120. Jej rekordzistą jest Norweg Johann Andre Forfang z wynikiem 141,5 m. Po raz pierwszy konkursy PŚ rozegrano tam w sezonie 2014/15.

Pierwotnie MŚ w lotach miały się odbyć w marcu, zaraz po zakończeniu sezonu 2019/20. Zawody zostały jednak przeniesione z powodu pandemii.

Program zawodów w Niżnym Tagile:

piątek, 4 grudnia:

14.30 - oficjalny trening

Reklama

16.45 - kwalifikacje

sobota, 5 grudnia:

15.15 - seria próbna

16.30 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 6 grudnia

14.30 - kwalifikacje

16.00 - pierwsza seria konkursowa