Święta Bożego Narodzenia 24-letni zawodnik spędzi z daleka od rodziny, tylko w towarzystwie swojej dziewczyny, której ugotuje tradycyjne norweskie potrawy, a zwłaszcza pracochłonne żeberka baranie.

Reklama

Pinnekjoett to typowa norweska potrawa mająca kilkaset lat tradycji. Spożywana jest głównie podczas świąt Bożego Narodzenia, ale także z okazji innych uroczystości. Baranie lub kozie żeberka są najpierw suszone na powietrzu i konserwowane w soli. Po ugotowaniu na parze z gałązkami brzozy, serwowane są z puree z brukwi i z ziemniakami.

Po raz pierwszy w życiu będę głównym kucharzem i sam przygotuję cały stół oraz wszystkie smakołyki. Moi koledzy będą trenować w Trondheim, lecz ja do wyjazdu na TCS nie oddam żadnego skoku, tylko będę je trenował na sucho w głowie. Potrzebuje takiej symulacji, aby się zresetować po przeżyciach z ostatnich tygodni” - powiedział Granerud.

Granerud przeszedł do historii norweskich skoków, wygrywając pięć konkursów PŚ z rzędu. Tego nie dokonał jeszcze żaden Norweg, a tylko dwóch, Ole Bremseth i Espen Bredesen, wygrało po cztery.

Na arenie międzynarodowej po sześć wygranych z rzędu konkursów mają Japończyk Ryoyu Kobayashi, Austriak Thomas Morgenstern i Fin Janne Ahonen.

"Halvor jest naszym najsilniejszym punktem na TCS, którego nie wygraliśmy od 2006/2007 (Anders Jacobsen). W okresie ostatnich kilku tygodni stał się innym człowiekiem. Pięć wygranych z rzędu dało mu taką mentalną siłę, że teraz jest gotowy do walki o wszystko. W dodatku ma nerwy naprawdę ze stali” - powiedział trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl.