Po świetnym początku roku oczekiwania wobec podopiecznych trenera Michala Dolezala w Zakopanem były duże. Zmagania na Wielkiej Krokwi nie układały się jednak po ich myśli od samego początku.

Reklama

W kwalifikacjach niespodziewanie za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Piotr Żyła. W konkursie drużynowym jeden kiepski skok Andrzeja Stękały zdecydował, że zajęli drugie miejsce, ustępując Austriakom. Indywidualnie natomiast najlepszym z biało-czerwonych okazał się piąty Stękała, a reszta uplasowała się poza czołową dziesiątką.

To był najsłabszy konkurs w polskim wykonaniu w tym sezonie, nie licząc Niżnego Tagiłu, gdzie wysłano rezerwowy skład. W Finlandii okaże się, czy był to tylko wypadek przy pracy, czy początek głębszego kryzysu.

Z Lahti Polacy mają dobre wspomnienia. W Pucharze Świata trzykrotnie wygrali na tamtejszym obiekcie Adam Małysz (dwukrotnie w 2003 roku i raz w 2007) oraz Kamil Stoch (2014, 2018 i 2019). Małysz zdobył tam też 20 lat temu swoje pierwsze medale mistrzostw świata - złoty i srebrny. Natomiast w 2017 roku biało-czerwoni po raz pierwszy w historii zostali mistrzami świata w konkursie drużynowym.

Do Lahti Dolezal zdecydował się zabrać: Stocha, Stękałę, Żyłę, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła i Pawła Wąska.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Halvor Egner Granerud. Norweg w Zakopanem również radził sobie kiepsko, ale jego przewaga wciąż jest duża. Drugiego Niemca Markusa Eisenbichlera wyprzedza o 240 punktów, a trzeciego Stocha - o 310.

W Pucharze Narodów natomiast Polska zajmuje drugie miejsce. Do prowadzącej Norwegii traci 34 pkt.

Rekordzistą skoczni HS 130 w Lahti jest Norweg Johan Andre Forfang. Cztery lata temu uzyskał 138 m.

Program zawodów jest taki sam, jak w Zakopanem. Na piątek zaplanowano kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego, a w sobotę, po raz trzeci w tym sezonie, odbędą się zawody drużynowe. Oba wcześniejsze wygrali Austriacy.

Program zawodów w Lahti: piątek, 22 stycznia 15.00 - oficjalny trening 18.00 - kwalifikacje sobota, 23 stycznia 15.00 - seria próbna 16.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego niedziela, 24 stycznia 14.30 - kwalifikacje 16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego