To będą piąte igrzyska 35-letniego zawodnika, który po zmaganiach olimpijskich zamierza zakończyć bogatą karierę. Kramer dziewięć miesięcy temu przeszedł w Hadze operację kręgosłupa, by rozwiązać chroniczne problemy zdrowotne.

Reklama

Najbardziej utytułowany panczenista w historii igrzysk, który ma w dorobku dziewięć medali olimpijskich, w krajowych kwalifikacjach rozegranych w minionym tygodniu zajął dopiero trzecie miejsce na 5000 m. W Pekinie ma wystartować właśnie na tym dystansie, który jest jego koronną konkurencją oraz w rywalizacji drużyn i biegu masowym.

Olimpijskie złoto wywalczył na dystansie 5000 m w Vancouver (2010), Soczi (2014) i Pjongczangu (2018), a także w drużynie w Soczi. W dorobku ma również 30 tytułów mistrza świata w różnych konkurencjach.

Na piąte igrzyska w karierze pojedzie także inna światowej sławy przedstawicielka niderlandzkich panczenów, rówieśniczka Kramera - Ireen Wuest, pięciokrotna złota medalistka olimpijska (na 1500 m z Vancouver i Pjongczangu, na 3000 m z Turynu 2006 i Soczi oraz w drużynie w Soczi).

Reklama

Wuest jest najbardziej utytułowanym holenderskim olimpijczykiem w historii z dorobkiem 11 medali. Rówieśniczka Kramera, która zdobyła sportową kwalifikację w zawodach krajowych, chce, jak jej kolega, po starcie w Pekinie zakończyć karierę.