W minionym sezonie Thurnbichler był asystentem głównego trenera austriackiej kadry Andreasa Widhoelzla. Ich ekipa triumfowała w Pucharze Narodów, a indywidualnie najlepszy w Pucharze Świata był piąty w klasyfikacji Stefan Kraft. W igrzyskach w Pekinie natomiast zdobyli złoty medal drużynowo, a indywidualnie na normalnym obiekcie drugi był Manuel Fettner. Wcześniej Thurnbichler przez dwa lata prowadził austriackich juniorów. Na dwóch mistrzostwach świata jego podopieczni zdobyli trzy złote i dwa srebrne medale.

Reklama

Jego kariera zawodnicza trwała krótko, a sukcesy odnosił tylko jako junior. W 2007 roku zdobył brązowy medal MŚJ. W dorobku ma także dwa złote i jeden srebrny wywalczone w konkursach drużynowych MŚJ. W Pucharze Świata wystartował tylko raz - 6 stycznia 2008 roku w Bischofshofen był 45. Dwa razy wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego. W ostatniej oficjalnej imprezie międzynarodowej wystąpił mając zaledwie 22 lata.

PZN w przeszłości już raz zdecydował się na młodego austriackiego szkoleniowca. W 2004 roku kadrę objął 33-letni wówczas Heinz Kutin, który wcześniej także pracował jako asystent pierwszego trenera kadry austriackiej, a następnie prowadził polskich juniorów. Na stanowisku, bez większych sukcesów, przetrwał dwa lata. Później był nawet trenerem Austriaków, ale w 2018 roku odszedł w niesławie. W poprzednim sezonie prowadził niemieckich kombinatorów norweskich, a wcześniej chińskie skoczkinie.

Reklama

Thurnbichler jest trzecim w historii Austriakiem prowadzącym polską kadrę. W latach 2016-2019 biało-czerwoni wielkie sukcesy odnosili pod wodzą Stefana Horngachera.

Doleżal w cieniu kadencji Horngachera

Ustępujący Dolezal do sztabu reprezentacji Polski dołączył w sezonie 2016/17 jako asystent Horngachera. Kiedy z końcem cyklu 2018/19 Austriak zdecydował się na przejście do reprezentacji Niemiec, Czech przyjął posadę głównego szkoleniowca biało-czerwonych.

Reklama

Z wyjątkiem brązowego medalu Dawida Kubackiego w igrzyskach w Pekinie, miniony sezon w wykonaniu Polaków był słaby. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyższe, 14. miejsce zajął Piotr Żyła.

Wcześniej sukcesów jednak nie brakowało, choć nie były tak spektakularne jak za czasów Horngachera. Do najważniejszych trofeów zdobytych za kadencji Dolezala należą zloty medal mistrzostw świata Żyły na normalnej skoczni w Oberstdorfie (2021), brązowe medale drużynowych MŚ w lotach w Planicy (2020) oraz MŚ w Oberstdorfie (2021), triumfy Kubackiego i Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni.

Zatrudnienie Thurnbichlera oznacza, że cztery z sześciu najmocniejszych kadr w skokach narciarskich poprowadzą Austriacy. Wyłamują się tylko Japończycy i Słoweńcy.