W półfinałowych spotkaniach turnieju finałowego PP - który rozegrano w Oświęcimiu – Tauron Re-Plast Unia pokonała Comarch Cracovię Kraków 4:1, a GKS Tychy wygrał z GKS Katowice 2:0.

W piątkowym meczu tyszanie objęli prowadzenie w 12. min. Wykorzystali wówczas grę w przewadze, a krążek umieścił w siatce Alexandre Boivin. Niecałe trzy minuty później Jean Dupuy wykorzystał sytuację sam na sam z oświęcimskim golkiperem.

W drugiej tercji padła tylko jedna bramka, dla GKS. Po raz drugi w tym meczu wykorzystał on fakt, że jeden z zawodników Unii (Krzysztof Dudkiewicz) siedział na ławce kar.

Na początku trzeciej tercji Unia miała świetną okazję do zdobycia pierwszego gola. Przez 33 sekundy grała w podwójnej przewadze, ale nie udało jej się pokonać Tomasa Fucika.

Oświęcimski szkoleniowiec zdecydował się na wycofanie bramkarza już na początku 56. minuty. Potem, aż do zdobycia gola, wrócił on na lodowisko tylko na kilkanaście sekund, gdy było wznowienie w tercji obronnej Unii.

W 57. minucie Pawło Padakin umieścił krążek w tyskiej bramce. W końcówce prawie cały czas grano w tercji GKS (oświecimski golkiper znowu zjechał do boksu), ale wynik nie uległ już zmianie.Zawodnicy wiedzieli dziś, co mają robić na lodzie, gdzie mają być w danym momencie. Zrealizowali bardzo dużo z założeń taktycznych. Na pewno należą im się gratulacje za ten mecz - powiedział w TVP Sport Adam Bagiński, który jest asystentem szkoleniowca tyskich hokeistów.

Na piątkowy mecz nie wpuszczono fanów GKS Tychy.

Przyczyną takiej decyzji jest rekomendacja policji i wniosek organizatora, a z to z uwagi na incydent z udziałem tyskich kibiców, jaki miał miejsce w trakcie meczu półfinałowego - można przeczytać w oświadczeniu Unii, zamieszczonym na stronie klubowej.Hokeiści o Puchar Polski walczyli po raz 25. Rywalizację zainaugurowano w 1969 roku. Później odbyła się jeszcze jedna edycja. Zmagania wznowiono dopiero w 2000 r. Od 2013 rywalizacja toczyła się w formule turnieju z udziałem czterech zespołów. Wyjątek stanowiły zmagania na przełomie 2020 i 2021 r. Wówczas w grudniu rozegrano półfinały, a dopiero w lutym finał (ze względu na szczyt zachorowań będących konsekwencją pandemii Covid-19 i związane z tym obostrzenia). W 2021 r. triumfowała Comarch Cracovia.

Tauron Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Bramki: 0:1 Alexandre Boivin (12), 0:2 Jean Dupuy (14), 0:3 Filip Komorski (30), 1:3 Pawło Padakin (57)
Kary: Unia - 14, GKS – 12 minut. Widzów 2 400.

autor: Rafał Czerkawski