Kanadyjczycy na początku trzeciej tercji prowadzili już trzema bramkami. Na listę strzelców wpisali się Jack Quinn, Samuel Blais i Michael Carcone. Później gola dla broniących tytułu Finów zmniejszył Teemu Hartikainen, a wynik meczu ustalił Tyler Toffoli, który w końcówce skierował krążek do pustej bramki. Zespoły te w trzech ostatnich edycjach MŚ grały w finale i dwukrotnie górą byli Finowie.

Rywalami Kanadyjczyków w półfinale będą Łotysze, którzy pierwszy raz awansowali do tej fazy rozgrywek. W meczu ze Szwedami objęli prowadzenie w pierwszej tercji po golu Dansa Locmelisa. W drugiej partii wyrównał Timothy Liljegren. Końcówka spotkania należała jednak do współgospodarzy turnieju. Drugą bramkę zdobył Miks Indrasis, a Janis Jaks strzelił na 3:1 w momencie, gdy Łotysze grali w przewadze.

Decydująca faza turnieju odbędzie się w fińskim Tampere. W sobotnich półfinałach Amerykanie zmierzą się z Niemcami, a Kanadyjczycy z Łotyszami. Finał i mecz o trzecie miejsce zostaną rozegrane w niedzielę.

ćwierćfinały - czwartek: USA - Czechy 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) Szwajcaria - Niemcy 1:3 (0:1, 1:2, 0:0) Szwecja - Łotwa 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) Kanada - Finlandia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) półfinały - sobota, Tampere. USA - Niemcy Łotwa - Kanada mecz o 3. miejsce i finał - niedziela, Tampere.