"Od dawna myślałem o tym, aby wziąć się za politykę. To nowy etap życia, nowy sposób myślenia, działania, które nie ma nic wspólnego z tenisem czy w ogóle ze sportem" - powiedział 31-letni Safin.

Reklama

Tenisista otrzymał pięcioletni mandat deputowanego z okręgu Niżny Nowogród. Sukcesu pogratulował mu były rywal z kortów Pete Sampras. "Za 20 lat Marat będzie prezydentem Rosji" - powiedział Amerykanin w wywiadzie dla stacji telewizyjnej ABC.

Safin nie jest jedynym byłym sportowcem wśród parlamentarzystów. Mandaty do Dumy otrzymali także m.in. łyżwiarz figurowy Anton Sicharulidze, panczenistka Swietłana Żurowa, gimnastyczki Alina Kabajewa i Swietłana Chorkina oraz były zawodowy mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej Nikołaj Wałujew. Wszyscy kandydowali z list partii Jedna Rosja premiera Władimira Putina.

Marat Safin należał do najlepszych tenisistów świata przełomu wieków. Wygrał dwa turnieje wielkoszlemowe - US Open (2000) i Australian Open (2005). W 2000 roku przez dziewięć tygodni był liderem światowego rankingu. Karierę sportową zakończył dwa lata temu.