O zwycięstwie w Everett przesądził debel, w którym odnosząca sukcesy w grze podwójnej Bethanie Mattek-Sands i Alison Riske pokonały singlistki Jelenę Ostapenko i Anastasiję Sevastovą 6:4, 6:0. Ekipa z USA zanotowała efektowny powrót - po piątkowych zwycięstwach indywidualnych Sofii Kenin i Sereny Williams prowadziła w meczu 2:0, ale dzień później zarówno niespodziewana triumfatorka niedawnego Australian Open, jak i słynna zdobywczyni 23 tytułów wielkoszlemowych uległy - odpowiednio - Ostapenko i Sevastovej.

Reklama

Równie zacięte były konfrontacje Białorusinek z Holenderkami w Hadze, jak i Rosjanek z Rumunkami w Kluż-Napoce. W obu przypadkach rozstrzygający był pojedynek deblowy.

W obsadzie turnieju finałowego zabraknie Japonek, które przegrały w Murcji z Hiszpankami 1:3. W składzie Azjatek była Naomi Osaka, zaś po stronie ekipy z Półwyspu Iberyjskiego zabrakło Garbine Muguruzy, finalistki ostatniej edycji Australian Open.

Od tego sezonu obowiązuje nowa formuła rywalizacji w elicie Pucharu Federacji. W dniach 14-19 kwietnia w Budapeszcie odbędzie się turniej finałowy z udziałem 12 ekip. Już wcześniej występ w nim zapewniony miały: finalistki poprzedniej edycji Grupy Światowej Francuzki (triumfatorki) i Australijki, a także Węgierki jako gospodarz i Czeszki, które otrzymały tzw. dziką kartę.

Reklama

Polki w sobotę awansowały z turnieju Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej do kwietniowego barażu o Grupę Światową II, czyli zaplecze elity.

Wyniki meczów kwalifikacyjnych do finałowego turnieju Fed Cup:
Murcja: Hiszpania - Japonia 3:1
Haga: Holandia - Białoruś 2:3
Biel: Szwajcaria - Kanada 3:1
Kluż-Napoka: Rumunia - Rosja 2:3
Florianopolis: Brazylia - Niemcy 0:4
Bratysława: Słowacja - Wielka Brytania 3:1
Kortrijk: Belgia - Kazachstan 3:1
Everett: USA - Łotwa 3:2