Początek pierwszego seta ułożył się po myśli Bautisty Aguta, który już na wstępie miał trzy okazje na przełamanie. Wówczas Hurkacz się jeszcze wybronił, ale nie zdołał tego zrobić w swoim kolejnym gemie serwisowym. Stratę podania odrobił w końcówce, dzięki czemu doprowadził do remisu 5:5. Tie-break ułożył się po myśli wyżej notowanego z zawodników, który przy stanie 3-3 odskoczył na dwa punkty, co pozwoliło mu już potem kontrolować przebieg tej części pojedynku.

W drugiej partii 23-letni Polak starał się być stroną dominującą i wyrównać stan rywalizacji w całym spotkaniu. Początkowo przynosiło to jedynie efekt w postaci "break pointów" - zaliczył po dwa w siódmym i dziewiątym gemie. Starszy o dziewięć lat Hiszpan wyszedł wtedy z opresji, a prowadząc 5:4 miał nawet piłkę meczową, której nie wykorzystał. Wrocławianin zdecydował się wówczas na kolejny napór - przy stanie 5:5 wykorzystał piątą szansę na przełamanie. Po chwili nie oddał faworytowi punktu i doprowadził do trzeciej odsłony.

Jego radość nie trwała jednak długo. W decydującym secie nie zapisał na swoim koncie ani jednego gema. Nie pomogło mu też 14 asów, które posłał w tym trwającym dwie i pół godziny pojedynku. Rywal zapunktował w ten sposób dwukrotnie.

Była to druga konfrontacja 31. w światowym rankingu Hurkacza z 13. w tym zestawieniu zawodnikiem z Półwyspu Iberyjskiego. Ten drugi był także górą w poprzednim sezonie w pierwszej rundzie turnieju w Cincinnati.

W półfinale w Niemczech zmierzy się teraz z występującym z "trójką" Kanadyjczykiem Feliksem Augerem-Aliassime. Drugą parę utworzą będący turniejową "jedynką" reprezentant gospodarzy Alexander Zverev i Hiszpan Alejandro Davidovich Fokina, jedyny nierozstawiony w tym gronie.

W sobotę w półfinale debla zaprezentuje się Łukasz Kubot. Hurkacz w tej konkurencji przegrał mecz otwarcia.

Impreza w Kolonii jest jednym z czterech nowych turniejów ATP, które pojawiły się w zmienionym kalendarzu cyklu po przerwie spowodowanej pandemią.

Wyniki ćwierćfinałów singla: Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 2) - Hubert Hurkacz (Polska, 6) 7:6 (7-4), 5:7, 6:0 Alexander Zverev (Niemcy, 1) - Lloyd Harris (RPA) 6:4, 3:6, 6:0 Felix Auger-Aliassime (Kanada, 3) - Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:0 Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) - Dennis Novak (Austria) 6:3, 2:6, 6:3