Największa organizacja kobiecego tenisa tradycyjnie pod koniec roku ogłasza zwycięzców w różnych kategoriach za miniony sezon.

Reklama

Świątek, która jako pierwsza w historii polskiego tenisa wygrała wielkoszlemowy turniej w singlu, otrzymała tytuł "WTA's Most Improved Player of the Year", przyznawany za największy postęp w danym roku.

W uzasadnieniu podkreślono, że dokonała historycznego wyczynu w polskim tenisie. Dodano, że w wieku 19 lat została najmłodszą kobietą od czasu Moniki Seles, która wygrała turniej na kortach Rolanda Garrosa.

Rozpoczęła sezon 2020, awansując do 1/8 finału Australian Open. W 2019 roku trafiła do Top 50, po tegorocznym turnieju w Paryżu weszła do pierwszej dwudziestki i kończy sezon na 17. miejscu - napisano na stronie WTA.

Sofia Kenin, która wygrała Australian Open, została uznana za tenisistkę roku - "WTA Player of the Year". To właśnie ona przegrała ze Świątek w finale październikowego French Open.

22-letnia Kenin jest ósmą Amerykanką, która zdobyła tytuł Gracza Roku WTA, dołączając do Sereny Williams, Martiny Navratilovej, Lindsay Davenport, Tracy Austin, Chris Evert, Venus Williams i Jennifer Capriati.

Najlepszą parą deblową został duet Kristina Mladenovic (Francja), Timea Babos (Węgry).

Piotr Sierzputowski trenerem roku

Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem 2020 roku w kobiecym tenisie w plebiscycie WTA. Jego podopieczna Iga Świątek, którą uhonorowano za największy postęp w minionym sezonie, wygrała w październiku wielkoszlemowy turniej French Open.

Ta nagroda jest wyrazem uznania dla zwycięskiego trenera za sukcesy na korcie, ale także za pełnienie funkcji ambasadora sportu i wprowadzanie coachingu na pierwszy plan - podkreślono na stronie WTA.

Tytuł "WTA Coach of the Year" został przyznany dopiero po raz trzeci. W pierwszej edycji triumfował Niemiec Sascha Bajin, a w kolejnej Australijczyk Craig Tyzzer.