Dotychczas zawodniczki rywalizowały w cyklu WTA tylko raz. Pod koniec kwietnia w Madrycie Polka pewnie wygrała 6:1, 6:1 i była faworytką poniedziałkowego spotkania.

Tymczasem mecz rozpoczął się niespodziewanie. Riske szybko objęła prowadzenie 4:1, dwukrotnie przełamując Polkę. Od szóstego gema wyglądało to już zupełnie inaczej - Świątek z dużą pewnością siebie posyłała precyzyjne piłki i równie szybko doprowadziła do wyrównania, a po chwili już prowadziła.

W 12. gemie przy stanie 40:40 Riske starała się dobiec do piłki zagranej przez Polkę, ale doznała kontuzji, prawdopodobnie stawu skokowego. Po krótkiej przerwie Amerykanka zdecydowała się zakończyć udział w turnieju.

W 2. rundzie rywalką Świątek będzie albo Czeszka Karolina Michova, albo inna Amerykanka - Madison Keys.

Wcześniej w poniedziałek Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem 11. Petrą Kvitovą 6:1, 0:6, 2:6. W trzech pojedynkach między tymi tenisistkami Czeszka odniosła komplet zwycięstw, ale pierwszy raz przegrała seta.