Czwarta w światowym rankingu 20-letnia Świątek w pierwszej rundzie miała tzw. wolny los. W drugiej wygrała z Ukrainką Anheliną Kalininą 5:7, 6:0, 6:1.

W spotkaniu z Tauson też miała duże kłopoty w pierwszym secie. Wprawdzie po zaciętym szóstym gemie (łącznie 16 punktów obu zawodniczek) przełamała serwis rywalki i wyszła na prowadzenie 4:2, ale Dunka szybko doprowadziła do stanu 4:4, a na koniec tej partii okazała się lepsza w tie-breaku.

Od tej pory jednak inicjatywa, podobnie jak w pojedynku z Kalininą, należała zdecydowanie do Polki. Już w pierwszym gemie drugiego seta Świątek okazała się lepsza przy serwisie rywalki, a później powiększała systematycznie przewagę i zwyciężyła 6:2.

W trzeciej partii emocje były tylko do stanu 1:1. Wówczas tenisistka z Raszyna przełamała Dunkę i wygrała z coraz bardziej zmęczoną przeciwniczką wszystkie gemy do końca pojedynku.

Cóż, zbieram coraz więcej doświadczenia w meczach, w których przegrywam pierwszego seta, więc radzę sobie coraz lepiej. Wczoraj oglądałam występ Rafy Nadala, on też był w opałach, ale sobie poradził, więc znowu mnie zainspirował. Jestem bardzo przygotowana, czuję się świetnie, więc oby tak dalej - powiedziała Świątek na korcie tuż po zakończeniu pojedynku i podziękowała za wsparcie grupie rodaków, którzy dopingowali ją z trybun.

Świątek przeskoczyła Sabalenkę

19-letnia Tauson jest uznawana za wielki talent. W 2019 roku wygrała juniorski Australian Open, a w seniorskiej karierze triumfowała już w dwóch turniejach WTA - w Lyonie i Luksemburgu (oba w 2021 roku). W rankingu światowym jest obecnie czterdziesta, zaś w Indian Wells występuje z 29. numerem.

Z zawodniczek rozstawionych, które pozostały w rywalizacji w Indian Wells, Świątek ma najwyższy numer. Już na początku marca z udziału w turnieju zrezygnowała liderka światowego rankingu Australijka Ashleigh Barty, a tuż przed imprezą wycofała się mająca grać tutaj z "jedynką" Czeszka Barbora Krejcikova. Natomiast w 2. rundzie odpadła rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka. W wirtualnym rankingu WTA Polka właśnie przeskoczyła Sabalenkę.

Kolejną rywalkę Świątek w Indian Wells wyłoni zaplanowane w sesji wieczornej spotkanie Niemki polskiego pochodzenia Angelique Kerber (nr 15) z Rosjanką Darią Kasatkiną (23).