Urodzona w Moskwie 23-letnia Rybakina od 2018 roku reprezentuje Kazachstan. W sobotę w finale Wimbledonu odniosła życiowy sukces, pokonując Tunezyjkę Ons Jabeur 3:6, 6:2, 6:2.

Wspaniale! Dobra robota Rybakina! Wygraliśmy Wimbledon - oświadczył Tarpiszczew, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną Ria Nowosti.

Reklama

Już po wygranej w półfinale z Rumunką Simoną Halep Tarpiszczew podkreślał, że Rybakina jest "produktem rosyjskiego tenisa". Zawodniczka wielokrotnie podkreślała, że zdecydowała się na zmianę barw ze względu na większe wsparcie sportowe i finansowe.

Już w kwietniu organizatorzy turnieju ogłosili, że nie dopuszczą do gry tenisistów z Rosji i Białorusi, w związku ze zbrojną agresją tych krajów na Ukrainę. Na wimbledońskiej trawie nie wystąpili m.in. lider światowego rankingu Rosjanin Daniił Miedwiediew, jego rodak Andriej Rublow (nr 8) oraz Białorusinka Aryna Sabalenka (nr 6).

Z decyzją gospodarzy Wimbledonu nie zgodziły się organizacje zarządzające tenisem kobiet - WTA i mężczyzn - ATP, które zapowiedziały, że za występ w tej imprezie nie będą przyznawane punkty rankingowe.